Giresun’un En Meşhur 5 Yemeği

Giresun’un En Meşhur 5 Yemeği

Karadeniz Bölgesi’nin bir başka nadide şehirlerinden biri olan Giresun’dayız bu yazımızda. Böyle böyle 81 ilimizin mutfağını gezecek misiniz derseniz, evet gezeceğiz. Büyük küçük demeden tüm şehirlerin mutfağına girip en meşhur yemeklerini tadacağız. Yöresel yemeklerini öğrenip, tatlarına bakacağız çünkü biz yemeyi çok seviyoruz. Giresunda ne yenir sorusuna gelirsek, Karadeniz Bölgesi’nde bir şehir olduğundan çoğunlukla Giresun yöresel yemekleri diğer Karadeniz şehirleriyle benzerlik gösteriyor olsa da, sadece Giresun da yiyebileceğiniz 5 yemeği sizler için derledik. Siz de bu yazımızla birlikte Giresun yemekleri konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Gelin Giresun’un en meşhur 5 yemeği neymiş öğrenelim.

1- Fasulye Diblesi

Bildiğiniz pirinç pilavı, bildiğiniz taze fasulye yemeği ama bilmediğiniz bir yemek fasulye diblesi. İşte bu iki güzel yemeği birleştiriyorsunuz oluyor size Giresun’un en meşhur 5 yemeği listesinde olan fasulye diblesi. Kulağınıza her ne kadar farklı bir tat gibi gelmese de Giresun’un meşhur şeyleri arasındadır bu yemek.

Fasulye Diblesi

Trabzon’un En Meşhur Yemekleri

 

2- Sakarca Mücveri

Sakarca, Ordu-Giresun civarında yetişen otsu bir bitkidir. Bu taze sarımsağa benzeyen bitki, toprakta kendiliğinden yetişen bir bitki olduğundan, ticari olarak yetiştirilemediğinden sadece bu bölgede bilinen bir bitki. Giresun halkı da bu bitkiyi yemeklerinde çokça kullanıyor haliyle. Sakarca mücveriyse tam olarak bildiğimiz mücvere benzemiyor. Haşlanan sakarca otlarına yumurta ilave edilip kızgın tavada kızartılarak yapılıyor. Giresun halkı bu lezzetin müptelası olduğundan, doğal olarak Giresun’un en meşhur yemekleri arasında kendine yer ediyor Sakarca mücveri.

Giresunda nereleri gezelim?

 

3- Pezik Mıhlaması

Giresunda ne yenir sorusunun temel cevaplarından birisi. Giresunlular pezik diyor, birçoğu pazı diye biliyor belki her ikisini bilmeyenler bile vardır aranızda. Bu da bir çeşit ot oluyor. Fakat mıhlama dediğimiz bildiğiniz mıhlama değil. Kavrulan soğanlara, haşlanmış pezik ilave edilir ardından baharatlarıyla beraber yumurtalar eklenerek yapılan bir yemek kendisi. Görüntüsü yumurtalı ıspanağı çağrıştırıyor olsa da lezzeti oldukça farklı ve güzel. Bu lezzet ayrıca Giresun yemek sipariş listesinin üst kısımlarında yer alıyor.

Pezik Mıhlaması

 

4- Yağlaş

Eğer Giresunlu değilseniz bunu bildiğinizi, denediğinizi, duyduğunuzu hiç mi hiç düşünmüyoruz. Ama Giresunun neyi meşhur dediğinizde duyacağınız yemeklerin başındadır. Oldukça farklı bir lezzet, genellikle kahvaltı sofralarında yer alan yağlaş, tereyağında mısır ununun kavrulması, ardından tuzlu suyla pişirilmesi ve üstüne kızdırılmış yağ dökülmesiyle yapılan bir lezzet. Yolunuz düşerse bir deneyin de güzel mi değil mi bize de bir söyleyin, biz karar veremedik.

Gerçek menemen nasıl yapılır?

 

Yağlaş

5- Isırgan Yemeği

Günümüzde ısırgan otunu bile göremez olduk ama Giresunlular yemeğini yapıyor. Oldukça ilginç bir yapımı ve görüntüsü var. Yine baş lezzetlerden biri. Temizlenip haşlanan ısırgan otu genellikle Giresunlular elekten geçirerek eziyorlar fakat günümüzde blender ya da robot da kullanılıyormuş. Ezilen ısırgan otu tavada pişiriliyor, tuzu ekleniyor ve ardından un katılıyor. Muhallebi kıvamında bir yemek elde ediliyor. Üstüne yağda kavrulmuş sarımsak da eklenerek yemek taçlandırılıyor. Görüntüsü insanı çok cezbetmese de lezzeti oldukça iyi.

 

Giresun yemekleri arasından eksik kalan bildiğiniz daha fazla Giresun’un meşhur lezzetleri elbette vardır. Bu konuda da sizeden yardım istiyoruz, bize yorum kısmından ulaştırabilirsiniz. Biz de yeni Giresun lezzetleri öğrenelim.

Oyla post

2 thoughts on “Giresun’un En Meşhur 5 Yemeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir