Sivas’ın En Meşhur 5 Yemeği

Sivas’ın mutfağının da lezzeti bir başka olsa gerek dedik ve düştük yollara… Sivas’ı iyice bir gezip gördükten sonra Sivas’ın yöresel yemeklerinin neler olabileceğini görmek için Sivaslı arkadaşımızın evine misafir olduk. Koyu bir sohbetten sonra Sivas’ın en meşhur yemeklerinin neler olduğunu sorduk ve aşağıdaki listeyi sizler için hazırladık. E sadece meşhur yemeklerini öğrenmekle olmazdı biz oturup o yemeklerin tadına bakarken siz de Sivas’ın en meşhur 5 yemeği yazımızı okuyun.

1- Sivas Köftesi

Öncelikle liste başına alacağımız lezzet tabi ki de Sivas köftesi olacaktı. Önümüze de konan ilk yemeklerden biriydi elbette. Sivas köftesi, yerinde yenmesi gereken en özel lezzetlerdendir. Yolunuzun düşmesini beklemeyin, kalkın bir Sivas köftesi yemeye gidin. Biliyorsunuz Sivas köftesi tescilli bir köftedir, bu nedenle bir köfte için Sivas’a mı gidelim demeyin, gidin.

2- Divriği Pilavı

Hepinizin bildiği üzere Sivas’ın ilçesi olan Divriği’den çıkan bir lezzet bu da. Kuzu eti, nohut ve kuş üzümüyle bir pilav bu kadar harika olabilir. Gider Divriği’de mi yersiniz yoksa Sivas’ın herhangi bir yerinde mi bilmiyoruz ama mutlaka yiyin.

3- Mercimek Badı

Sivas badı olarak da bilinen mercimek badı, Sivas hanımlarının gündüz gezmelerinin baş tacı olan ikramlardanmış. İçerisinde mercimek, bulgur ve domates bulunan bu yemek, göründüğünden daha da lezzetli olduğu kesin. Tokat ilinde de buna benzer bir yemek olduğunu duyduk fakat Tokat’ta bu yemeğin içine ceviz katılarak yendiğinden Sivas badıdan ayrılıyor.

4- Hingel

Sivas’a özel yemeklerden olan bir çeşit mantı kendisi. Sivas’ın başlıca yemekleri arasında olduğunu öğrendik. Bildiğimiz mantıdan farklı olarak patatesli ya da peynirli yapılan hingel, mantının klasiği olan yoğurtla servis edilir.

5- İçli Köfte

Biliyoruz içli köfte sadece Sivas’a özgü bir lezzet değil. İç Anadolu’nun ve Doğu’nun birçok şehrinde içli köfte yapılırken Sivas’ın içli köftesi de kendine has olduğu için listemize almaya değer bulduk. Herkesin bildiği gibi oval şekilde değil, yuvarlak yapılan içli köftenin üzerine yoğurt bazı ya da tereyağı dökülerek yenilir.

Oyla post

One thought on “Sivas’ın En Meşhur 5 Yemeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir