Meşhur Karadeniz Yemekleri ve Yapımı

Meşhur Karadeniz Yemekleri ve Yapımı

Meşhur Karadeniz Yemekleri ; Karadeniz bölgesinin müziği, insanı, doğası gibi yemekleri de kendine özgüdür. Karadeniz’in iklim ve coğrafi yapısı bu bölgeye has yiyeceklerin karakterini belirlemektedir. Sırasıyla Karadeniz’e ait olan yöresel yemekleri yazalım.

Hınkal

Hınkal, görüntü olarak iri mantıları andırmakta, peynirli, patatesli ya da kıymalı olarak hazırlanıyor. Mantıya benzemesine rağmen yoğurtsuz olarak yenen hınkalı bir kez tadan daha sonra o eşsiz lezzetini unutamıyor.

Hamsi Pilavı

Karadeniz’in eşsiz yemekleri arasında yer alan hamsinin pilavla buluştuğu bu yemek dillere destandır. Çıtır çıtır hamsilerin içerisinde gizlenen tane tane pilavın ünü daha sonra Türkiye’nin dört bir yanını sarmıştır.

Hoşkıran Kavurması

meşhur karadeniz yemekleri

Meşhur Karadeniz Yemekleri ; Mısır tarlasında yetişen hoşkıran otu, yöreye göre pirinç ya da bulgurla birlikte kavrulur. Bu yemek faydalı beslenmesine özen gösterenler için daha sonra çekici bir alternatif olarak sunulmaktadır.

Karalahana Çorbası

Son dönenlerde en faydalı yiyeceklerinden birisi olarak popülerleşen karalahananın çorbası Karadeniz’de en çok tüketilen yiyeceklerinden birisidir. Karalahananın yanına mısır, barbunya gibi lezzetlerin de eklenmesiyle yapılan bu çorba aynı zamanda vitamin deposudur.

Karalahana Sarması

Herkesin en sevdiği yemeklerin arasında yer alan dolma, karalahana ile daha sonra bir başka leziz oluyor.

Kaygana

Bol tereyağı ile yapılan, omleti andıran kaygana, hamsiyle, sebzelerle, yeşilliklerle daha sonra hazırlanabiliyor. Kahvaltıda ve ana yemeklerde tercih edilen bu lezzetli yiyeceğe daha sonra çocuklar da severek yiyorlar.

Laz Böreği

Karadeniz’in meşhur tatlısıdır, böreğin katları arasına daha sonra hafif bir muhallebinin döşenmesi ile hazırlanmaktadır.

Mısır Ekmeği

Karadeniz’de çok fazla yetiştirilen mısır bölgenin çoğu yemeğine lezzet katmaktadır; çorbalarda, ana yemeklerde olduğu gibi sıcacık ekmekte de daha sonra yerini alır. Kahvaltıda, akşam yemeğinde her öğünde sevilerek tüketilen mısır ekmeği, Karadeniz mutfağının temel taşları arasında yer alır.

Meşhur Karadeniz Yemekleri yazımıza eklenebilecek onlarca güzel yemek bulunmaktadır. Karadeniz yemek kültürü oldukça fazla geniştir.

Kuymak

Trabzon’a has peyniri, tereyağı ve incecik mısır ununun kavrulması ile yapılan mıhlamaya Artvin’de kaymak da ilave ediliyor. Sıcak sıcak servis edilen mıhlama en bilindik Karadeniz yemekleri arasındadır.

Turşu Kavurması

Karadeniz bölgesinde sevilerek tüketilen fasulye turşusu bu yemeğin başkahramanı olarak rol oynar. Piyazlık soğan, ezilmiş sarımsak ve pul biberle birlikte kavrulan fasulye turşusuna kimi zaman biber salçası da daha sonra eşlik eder.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir