Malatya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Malatya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Malatya’nın Neyi Meşhur?

Bir eşi benzeri daha bulunmayan şehir olan Malatya’dayız bu sefer. Malatya’nın meşhur Hasan Bey kayısılarını yerken Malatya mutfağından bahsetmemek olmaz dedik. Doğu’nun Paris’i olarak da bilinen Malatya’nın mutfağı, Paris’te bile tadamayacağınız zevkleri ve lezzetleri tattırır cinsten. Malatya’ya ne zaman ve nasıl gelirsiniz bilemiyoruz. Ama geldiğinizde sofrasının güzelliği kadar insanlarının da güzelliğiyle bir Malatya sofrasına mutlaka konuk olursunuz. Ve Malatya yöresel yemekleri‘ni sırayla görmeye başlarsınız. Rastladığınız tüm Malatyalılar elinize bir şeyler tutuştururlar mutlaka Malatya’ya ait. Yedirmeyi ve içirmeyi de seven bir halk olduğundan ikramları, Malatya yemekleri, çeşitleri hiç bitmez. Gelelim Malatya’nın en meşhur 5 yemeği listemize. İşte başlıyoruz:

1- İçli Köfte (off kıymalı cevizli)

Bulgurun anavatanı olarak da bilinen Malatya’dan bahsediyorsak hele ki mutfağından ve yemeklerinden konuyu açmışsak, Malatya’nın en meşhur yemekleri listesinin en başına tabi ki içli köfte gelecektir. Bulgura, kıyma veya ıspanak eşliğinde yumurta şekli verildikten sonra haşlanarak tüketilir Malatya’da. Oldukça zahmetli olduğundan ve el mahareti gerektirdiğinden Malatya’nın hanımları imece usulü bir araya gelerek yaparlar içli köfteyi.

Hakiki İçli Köfte tarifi için tıklayın

2- Analı Kızlı (büyüğü ayrı küçüğü ayrı güzel)

İlk maddede içli köfte dedik, bu içli köfteler Analı kızlı yemeğinin analarıdır aslında. Aynı bulgurlu karışımdan bir de ufak ufak yavrucakları yapılır, böylece analı kızlı köfte olurlar. Malatyanın yöresel yemekleri arasında yerini bulan bu yemek, kavrulan soğan ve salçaya su eklenir ve analı kızlılarla beraber pişirilir. Sulu yemek olarak tüketilen analı kızlı köfte, Malatya’nın demirbaş yemeklerindendir.
3- Nahna (Lahana) Sarması (bi oturuşta bir tencere)

Bildiğiniz beyaz lahana sarması aslında. Bulgurdan bir iç hazırlanarak sarılır ve tek başına bir ana yemek olarak tüketilir Malatya’da. Size bir de ipucu verelim, eğer bir Malatya sofrasına konuk olursanız ve lahana sarması (nahna sarması) gelirse hemen karabibere uzanın ve sarmalarınızın üzerine serpin. Malatyalıların takdirini toplayacağınızı garanti ediyoruz. Zira karabibersiz yenmiyor bu lezzet buralarda.

Kayseri’nin Hiç Duymadığınız En Meşhur 5 Yemeği için tıklayın.

4- Ayranlı Kiraz Yaprağı Köftesi (soğan sosu olmazsa olmaz)

Bu yemeği bir tek Malatyalı olanlar bilir. Malatya ile yakından bir ilişki kurmadıysanız bu yemeği duymuş olabileceğinizi pek düşünmüyoruz. Malatya yemekleri listesinde zrivelere oynayan bu lezzetin ana malzemesi kiraz yaprağından yapılan sarmalardır. Yoğurtlu bir sosla birlikte pişirilen kiraz yaprağı köftesi tabağa alındıktan sonra kavrulmuş soğanla buluşur ve o inanamayacağınız lezzetine kavuşur. Size birisi Malatyanın nesi meşhur diye sorarsa cevabınız artık hazır. Ve eğer Malatya’daysanız ne yapın edin bir tabak yemeden oradan ayrılmayın.

5- Pirpirim Yemeği (enfes lezzet)

Pirpirim ismini daha önce hiç duydunuz mu bilmiyoruz. Ama biz ilk duyduğumuzda çok şaşırdık. Malatya’nın meşhur yemekleri arasında olan bu yemek, Malatya halkının pirpirim dediği bir çeşit ot ve bu hepinizin bildiği bir ot, Semizotu. Biz semizotu olarak biliyoruz Malatyalılar ona pirpirim diyor. Bundan da ıspanak yemeğine benzer bir yemek yapılıyor. Bulgurla birlikte pişirilerek yapılan pirpirim yemeği yaz döneminin en sevilen yemeklerinden. Bir de üzerine bir iki kaşık yoğurt da koyarsanız tam olur…

Malatya yemekleri arasından eksik kalan bildiğiniz daha fazla Malatya’nın meşhur lezzetleri varsa, bize yorum kısmından ulaştırabilirsiniz. Biz de yeni Malatya lezzetleri öğrenelim.
Oyla post

3 thoughts on “Malatya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir