Rize’nin En Meşhur 5 Yemeği

Karadeniz’in incisi olan Rize, sadece doğasıyla, manzarasıyla, deniziyle değil mutfağının eşsiz lezzetleriyle de bir harika. Yöresel bir sofraya oturursanız Rize’de, o sofradan kalkmak istemeyeceğinize eminiz. Bu nedenle, bu kadar harika bir mutfağın en meşhur yemeklerini de sizlerle paylaşalım istedik ve Rize’nin en meşhur 5 yemeği listemizi sizler için hazırladık. İşte Rize’nin en meşhur 5 yemeği listemiz:

1- Hamsili Pilav

E söz konusu Rize olunca bu listenin hamsili yemeklerle dolup taşması çok doğal. Bol tereyağıyla yapılan pilavın etrafına özenle dizilen hamsiler fırına verilerek sıcağı sıcağına servis edilir. Hamsiyi sadece ızgarada ya da tavada yemeye alternatif olabilir. Farklı şeyler denemeyi severlere tavsiyemizdir.

2- Hamsi Çorbası

Ama bundan bahsetmezsek olmazdı ki. Duyunca biraz garipseyebilir, hamsiden çorba mı olur diyebilirsiniz. Oluyor hem de öyle güzel oluyor ki, denediğinizde kendiniz bile duruma şaşıracaksınız. Biraz sebze çorbasını andırır, patates, havuç, kırmızıbibere eşlik eden hamsilerle inanılmaz bir lezzet.

3- Çumur

Mısır ekmeğinin içine çökelek eklenerek yapılan bir aperatif yemek. Mısır ekmeği dediğimiz lezzet, Karadeniz’in ve de Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı. Mısır unundan yapılan karışıma çökelek eklenir ve tavada pişirilir. Yanında tereyağı ve peynirle çay saatlerinin en güzel atıştırmalığı olabilir.

4- Hamsi Çığırtası

Hamsinin bir başka versiyonu. Karadeniz bölgesinde farklı isimlerle hemen hemen birçok yörede yapılan bir yemek. Hamsili köfte de diyebiliriz buna. Harcı hazırlandıktan sonra mücver ya da krep şeklinde yapılabildiği gibi köfte şeklinde hazırlanarak da tüketilebiliyor. Rize’de ismi hamsi çığırtası olan hamsili köfte farklı olarak Rize’de mutlaka yanında salatalıkla servis edilir.

5- Hamsikoli

Hamsinin her şeyi olur da ekmeği olmaz mı? Mısır ekmeği olan bir kültür de hamsi ekmeği olmaz mı? Tabi ki olur. Olmazsa ayıp olur hatta. Hamsikoli denilen yemek pazı, soğan ve hamsi ile beraber hazırlanan harcın ekmek olarak pişirildiği ve tüketildiği bir yemektir.

Rize’den bahsediyoruz tabi ki çoğu yemeği hamsili olacak, yadırgamayın lütfen. Ama bir şans mutlaka verin. Pişman olmayacağınıza eminiz. Afiyet olsun.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir