Bursa’nın En Meşhur 5 Yemeği

Bursa’ya şöyle uzaktan bir baktığınızda çok da büyük bir şehir olmasa da mutfağının dolup taşan lezzetleri sizleri hayran bırakacak türden. Türkiye’nin her yöresinin, her şehrinin mutfağı inanılmaz güzelliklerle dolu, insanı mest ediyorlar adeta. Bursa da onlardan biri. Kendine has, her bir yerinde ayrı lezzetlerle dolu bir şehir. Peki, Bursa’nın en meşhur yemekleri neler? Sizler için Bursa’nın en meşhur 5 yemeği listesini hazırladık. Bakalım, Bursa’nın en meşhur 5 yemeği listemizi beğenecek misiniz? Listemiz ağzınızı sulandırırsa, tutmayın kendinizi koşun Bursa’ya.

1- İnegöl Köfte

100 küsür senedir Bursa ile bütünleşen, inanılmaz lezzetlerden biri. Özelliği ise kuzu ve dana etinin baharatsız olarak aynı anda kullanılmasıyla yapılıyor olması. Bursa yemekleri deyip İnegöl köfteyi en başa almasak olmazdı.

2- Kıymalı Cantık

Bursa’nın bir diğer meşhur yemeklerinden kendisi. Bu kıymalı pide baktığınızda fındık lahmacunu andırsa da tamamen farklı. Etin bir başka ustası olan Bursa’da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Kuşbaşı ve peynirli çeşitleriyle de sevenlerine güzel alternatifler sunuyor üstelik.

3- İskender Kebap

İskender başlı başına bir baş yapıt bunu biliyoruz. Damaklardan gitmeyen lezzet, iştah açan görüntüsü ve tereyağı servisiyle hem ağızlara hem gönüllere hem gözlere inanılmaz zevkler yaşatan bir yemek. Her yerde bulabilir, her yerde yiyebilirsiniz İskender kebabını ama Bursa’da denemediyseniz henüz yememiş sayılırsınız.

4- Pideli Köfte

Bursa, bir başka köfte lezzetiyle karşınızda. Yemeğin ana maddesi bu yemek için özel yapılan köftesi. Bu köfte öyle bir köfte ki, ızgara ya da mangalda yapılan köfteler gibi kuru ya da çok soslu değil. Altında servis edilen pidesiyle beraber inanılmaz bir lezzet ahengi sunan pideli köfteyi de denemeden ayrılmayın Bursa’dan.

5- Mihaliç Peyniri

Her ne kadar yemek olmasa da, Bursa’yı temsil eden başlıca yiyeceklerden olduğu için aldık listemize. Mihaliç peyniri, diğer bir adıyla kelle peyniri, halk arasında mağlıç olarak telaffuz ediliyor. Sert ve bol tuzlu olan peynir kahvaltılarda atıştırmalık olarak tüketilirken pişirilerek de tüketilebiliyor. Salata, makarna, çorba gibi birçok yemeğe eşlik eden Bursa’ya özgü bu lezzet, biraz suda bekletilmeden tüketilemiyor ne yazık ki. Fazla tuzlu olduğu için suda bekletilerek hem tuzundan arındırılıyor hem de biraz yumuşaması sağlanıyor. Bursa’ya varmışken biraz stok yapmayı unutmayın.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir