Denizli’nin En Meşhur 5 Yemeği

Mutfağına konuk olacağımız, sayfamıza davet ettiğimiz şehrimiz Denizli bugün. Türk mutfağını anlat anlat bitmez. Ama biz bu şehir şehir gezip her yörenin kendi mutfağını öğrenmeyi, tatmayı çok sevdik. Her bir şehrimizin mutfağı kadar güzel doğa harikaları da cabası. Bugün de Denizli’yi ziyaret ettik. Pamukkale travertenleriyle meşhur bu güzel şehrin bir de mutfağını öğrenelim, nasıl değişik ve lezzetli tatlar tadacağımızı görelim istedik. Gelelim Denizli’nin en meşhur 5 yemeği listemize.

1- Kuyu Kebabı

Bu Denizli’nin meşhur yemeği kuyu kebabı, adı gibi kuyuda pişiriliyor. 1,5 metre derinliğindeki kuyuda önce ateş yakılıyor. Ardından içerisinde su bulunan bakır bir tencere kuyuya yerleştiriliyor ve etler de bu kuyuya sallandırılıyor. Birçok farklı etle yapılabiliyor olsa da kuyu kebabının kuzu etiyle yapılan makbul sayılıyor.

2- Patlıcan Kapama

Patlıcanın içinde olduğu yemeği sevmeyen çok azdır herhalde. Çoğu patlıcan yemeğinde olduğu gibi patlıcanlar kızartılarak yemek için hazırlanıyor. Sivri biber ve domatesle beraber kavrulan etler pirinç pilavının üstünde yerini alırken etrafı ise kızartılan patlıcanlarla sarılıyor ve bu meşhur Denizli yemeği ortaya çıkıyor.

3- Çiğ Dolma

Denizli’nin çoğu yemeği patlıcanla yapılıyor. En meşhur yemeklerinde genelde patlıcan kullanan Denizli halkı bu yemekte de patlıcanı tercih etmiş. Kuru patlıcanlar dolma için hazırlanırken bol maydanoz ve dereotuyla bir iç harç hazırlanıyor ve ardından doldurulan kuru patlıcan dolmaları kızartılıyor. Hayali bile mest ediyor sanki insanı.

4- Keşkek

Denizli’nin keşkeği, aşurelik buğday nohut ve parça etten yapılıyor. Geceden kiremit tavalarda yerini alan keşkek, sabaha kadar pişirilmesiyle ünleniyor. Pişen keşkeğe bir de sos yapılıyor ki, inanılmaz bir lezzet alıyor keşkek. Birçok yerin kendine özgü keşkeği olduğunu biliyoruz. Böylesini hiç denemediyseniz Denizli’ye bekleriz.

5- Katmer

Katmer de İç Anadolu Bölgesinde birçok şehirde kendi usullerince yapılan bir lezzet. Denizli’nin katmeri de bir başka tabi. Un, peynir, soğan ve bazen de susamla hazırlanıyor Denizli’nin katmeri. Sacda da pişiriliyorsa değmeyin keyfinize. Yiyin yiyebildiğiniz kadar.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir