Trabzon’un En Meşhur 5 Yemeği

Yeni bir mutfağa daha konuk oluşumuzun heyecanını yaşarken damaklarımızın bayram edişinin de tadını çıkarıyoruz. Sizleri de bu zevklerimize ortak etmek için konuk olduğumuz Trabzon mutfağını ayağınıza getiriyoruz. Her şehrimizin öyle çeşitli sofra kültürleri var ki, her damak tadına her zevke uygun bir şeyler bulmak hiç zor değil. Trabzon mutfağı da geniş yelpazeye sahip bu şehirlerimizden biri. Karadeniz kültürü zaten farkıyla birçok insanın gözdesi haliyle sofraları da birçoğumuzun hayalini kurduğu tarzda. Şimdi kapayın gözlerinizi ve hayal edin, hafif sisli bir havada, ahşap bir evde, ormanlık bir dağ manzara karşısında işte bu tadına doyum olmayan Trabzon’un en meşhur 5 yemeğini yiyorsunuz. Biz bu durumu yaşadık ve çok etkilendik, yazımızı okuduktan sonra sizi de bu kısa hayale davet ediyor ardından koşar adımlarla Trabzon’a bekliyoruz. İşte Trabzon’un en meşhur 5 yemeği:

  • Akçaabat Köfte

Trabzon’dan bahsediyorsak listenin başını tabi ki de Akçaabat köftesi alacaktı. Türkiye’nin birçok yerinde meşhur köftelerimiz var ve lezzetlerine doyum olmuyor gerçekten. İşte bu köftemiz de onlardan biri. Öyle bir lezzeti var ki küçücük Akçaabat kasabasını bile ünlendirmeye yetmiş, gerisini siz düşünün. Peki bu güzel köftenin lezzeti nereden geliyor derseniz, etin içinde saklı olan sarımsakta diyoruz.

  • Kefal Buğlama

Bu da herhalde en lezzetli yemeklerinden biridir Trabzon’un. Karadeniz’de sıklıkla yapılır buğlama Trabzon’da da meşhur tabi ki. Dilimlenen balıklar tepsiye dizilir zevke göre sebzeler eşliğinde ki bunların olmazsa olmazları sivri biber ve soğandır, pişirilir. Biraz tereyağı ve bol limon konması da en büyük özelliğidir. Suyunu balık çorbası gibi tüketebilirken ekşili balık yemenin tadını çıkarın.

  • Peynirli Trabzon Pidesi

Pide de Karadeniz Bölgesine yayılmış lezzetlerden. Hamurun içine bol Trabzon peyniri üstüne yumurtayla inanılmaz bir lezzet. Hem kahvaltılarda hem akşam yemeklerinde severek tüketilir. Biz denedik, severek tükettik. Özlem duyulası bir lezzet gidenler yemeden dönmeyin lütfen.

  • Karalahana Sarması

Karalahana da herhalde sadece Karadeniz’e ve Trabzon’a özgü bir sebze. Karalahanayı başka yerde hiç görmedik. Ama bu kadar lezzetli bir şeyden mahrum olduğumuza da oturup üzülebiliriz. Bir sarma bu kadar mı güzel olur, gerçekten lezzeti inanılmaz. Trabzon’u Trabzon yapan lezzetlerden diyebiliriz kesinlikle.

  • Palamut Dolması

Bu yemeğin tek özelliği iç harcı. Ceviz içi, kuş üzümü, yenibahar ve çamfıstığıyla hazırlanan iç harç içi boşaltılan palamut arasına doldurulur. Üzeri bol limonla da afiyetle yenir. Zaten anladığınız üzere Trabzon’da balığı limonsuz yiyeni sofradan atıyorlar.

Biz gittik, gördük, doyduk, şimdi sıra sizde. Hadi afiyet olsun.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir