Nohutlu Pilav Mı?

Nohutlu Pilav Mı?

Türk mutfağının demir başı olan yemeklerden biridir pilav. Her sulu yemeğin yanında mutlaka yerini alır. Hiçbir şey olmasa bile tek başına doyurucu yemeklerdendir hatta. Tüm bunların dışında düğün sofralarından, özel gün sofralarından tutun da gündelik sofralara kadar her zaman kendini göstermeyi başarır. 13. yüzyıldan itibaren Türk mutfağında yerini alan pilav o zamanlarda da oldukça özel bir yemekmiş. Osmanlı kültüründe pilav sofraya, çorba, et veya sebze yemekleri, dolma, meyve ve tatlıdan sonra gelir ve yemek pilavla taçlandırılmış olur. Yemek sonunda gelen bir taba dolusu pilava “söz kesen” adı verilir ve yemeğin bittiği anlamına gelir.

Osmanlı mutfağındaki pilavın önemini çeşitlerinden de anlayabiliriz. Çeşitlerine örnek olarak, erişte pilavı, sarı pilav (safranlı), yeşil pilav (ıspanak suyuyla boyanmış), kızıl pilav (pekmezli), nar ekşili, ödağaçlı, amberli sayılabilir. Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde daha birçok farklı çeşitlerinden de bahsetmiş üstelik. Gelin, pilavın Osmanlı mutfağındaki önemini siz düşünün. Günümüzde de olduğu gibi Osmanlı mutfağında da pilavın lezzetini pirincin kalitesi belirler. İyi bir pirinç demek lezzetli pilav demektir. Türk mutfağında güzel ve lezzetli kabul edilen pilav, pirinçlerinin tane tane olduğu pilavdır. Öyle ki, Türk kadınının ve aşçıların günümüze kadar sınandığı unsur budur. Bu nedenle de, pilavı iyi yapan kişinin diğer yemekleri de yapabileceği düşüncesi vardır.

Pilav yanında ayran, yoğurt, salata veya sadece yeşilliklerle tek çeşit yemek olarak da tüketilebilir. Hem sulu yemeklerin en özel ve vazgeçilmez yan yemeği hem de tek başına bir ana yemektir. Batı Karadeniz Bölgesi pirinç çeşitleri ve lezzetli pilavlarıyla oldukça ünlüdür. Pilav Türk mutfağının vazgeçilmezi, en büyük değerlerinden dedik, bunu en büyük kanıtı ise düğün gibi önemli anlarda ikram edilmesidir. Her düğün yemeğinde mutlaka pilav vardır. Düğün dışında baharın gelişinin kutlandığı Hıdırellez, Nevruz gibi bayramlarda da pilav yapılıp etle beraber yenmesi bir gelenektir. Pilav tepsisine beraberce atılan kaşığın birliğin ifadesi olması, pilava kaşık saplayan bekar erkeğin evlenmek istiyorum demek istemesi gibi birçok geleneğe de eşlik etmiştir pilav.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir