Adana’nın En Meşhur 5 Yemeği

Türkiye’nin her ilinin meşhur yemeklerini bilemiyoruz ne yazık ki, birçoğunu duyduğumuzda oldukça şaşırıyoruz. Fakat şöyle belli başlı şehirler var, hepimizin az çok mutfağı hakkında fikir sahibi olduğumuz. E Adana da o şehirlerden biri sanırım. Bu listenin sizi pek şaşırtacağını zannetmesek de iştahınızı açacağını, canınızı çektireceğini biliyoruz. O zaman sizi ve daha başlığı okuduğunuzda heyecanlanan midenizi hiç bekletmeden Adana’nın en meşhur 5 yemeği listemize geçelim.

  • Adana Kebap

E yani Adana mutfağından 5 meşhur yemek listesi yapıyoruz, en başta Adana kebap olmazsa Adana mutfağına ayıp etmiş olurduk. Adana’yı Adana yapan mutfağının dillere destan olmasına sebep olan yegane lezzet.

  • Kırkkat

Şırdanı duymuşsunuzdur, bir anda tüm Türkiye’de meşhur olan bir lezzet. Kırkkat da onun kadar lezzetli ve farklı bir et. Şırdan ailesinden gelen kırkkat, adını kırk kat sarılmasından almış vaktiyle. Günümüzde hala aynı incelikle mi yapılıyor bilmiyoruz ama şırdan kadar meşhur lezzet konusunda Adana’da.

  • Fellah Köftesi

İnce bulgurdan yapılan Adana’ya has inanılmaz lezzetlerden biri. Mutlaka duyulmuştur fellah köftesi, belki tadılmıştır ya da yapılmıştır bile. Eğer yediyseniz ne demek istediğimizi biliyorsunuz. Baharatlar, domates sosu ve sarımsakla buluşan ince bulgur ancak bu kadar güzel olabilirdi.

  • Kaz Başı

Adana eşittir et diyarı, bunu hepimiz biliyoruz. Etiyle ve et yemekleriyle meşhur Adana’nın başka bir yemeği kaz başı. Kuzunun kalın etinden hazırlanan kaz başı, yediğiniz birçok eti gerilerde bırakır. Özellikle mangalda yapılan kaz başı dillere destan, denemeden geçmeyin.

  • Adana Lahmacun

E Etiyle meşhur dedik, et yemekleri yenir dedik tabi ki Adana’ya has da bir lahmacun var ve mutlaka yenmeli. Pişman olmayacağınıza eminiz. Et sever biriyseniz Adana mutfağı tam size layık. Etin her halini ve her çeşidini rahatlıkla bulup istediğiniz bir öğünde tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir