Ruby (Yakut) Çikolata Hakkında Herşey

Ruby (Yakut) Çikolata Hakkında Herşey

Şimdiye kadar duymuş olmalısınız bu yeni ve popüler pembe çikolata adını.

5 Eylül’de Şangay’daki özel bir etkinlikte, dev çikolata üreticisi Barry Callebaut, 4. çikolata türü olarak anılan bu çok özel ve yeni çikolatayı tanıttı.

Dünyanın her yerinden çikolata uzmanları bu olaya şahit olmak için Çin’e uçtu. Aslında büyük bir olay gibiydi: beyaz çikolata icadından 80 yıl sonra, şirketin Ar-Ge departmanı başka bir çikolata türü geliştirmeyi başardı.

Peki Bu Pembe Çikolata Nedir?

Artık bitter, sütlü ve beyazın yanında Ruby (yakut) adında pembe bir çikolata var.

Bu heyecanlı haber interneti hızlıca dolaştı. Bir çok yazı, daha önce hiç görülmemiş göz alıcı bir pembe çikolatanın imgeleriyle ortaya çıkmaya başladı. Bazıları muhtemelen sponsor olunmuş ve ödenmiş, bazıları ise sadece trendi takip ediyordu. Bununla birlikte, 24 saatten daha az bir sürede online olarak her çikolata sevdalısı Ruby çikolatanın ne olduğunu biliyordu.

pembe çikolata

Zaman geçtikçe, medya hiç olmadığı kadar karışık hale geldi. Barry Callebaut, pembe çikolatanın arkasındaki gerçek süreçle ilgili herhangi bir bilgi vermediği için, güvenebileceğiniz pek bir şey yoktu. “Yeni bir kakao çekirdeği” nden “çıkarılan pembe bir pudra” ya kadar, bu yakut çikolata gerçekte nasıl yapılır hiç kimsenin fikri yoktu.

Ancak online çikolata tutkunları durumun derinliklerine doğru inmeye başladığında, gizem perdesi bazı nahoş gerçekleri ortaya çıkarmaya başladı.

 

Barry Callebaut Tarafından Tanıtılan Ruby (Yakut) Çikolata

Renk, doku ve lezzet ile başlayalım.

Bu ismin ayırt edici pembe renginden dolayı Ruby çikolatası ismi verildi. İsviçre merkezli şirket, çikolataya bu şekilde görünmesi için hiçbir tatlandırıcı veya renk eklenmediğini iddia ediyor. Bu tamamen doğal bir renk tonudur diyorlar.

Vanilyanın Bilinmeyen Faydaları

Dokuya gelince, Ruby çikolata pürüzsüz ve kremsidir. Lezzeti gelince, Callebaut kendisini “acı, sütlü ya da tatlı değil, meyve ve tatlı pürüzsüzlük arasında bir lezzet” olarak tanımlıyor. Başka bir deyişle, Ruby tazeliğe ve meyvemsi bir çikolata tadına sahip durumdadır. Ancak, Şangay’daki etkinlikte bizzat denemiş olan The Chocolate Life’dan Clay Gordon gibi, “çikolata ile ilgili karakteristik kakao tadının hiçbiri bariz değil” diyor.

Peki bu tuhaf renk, doku ve lezzet nereden geliyor?

Görünüşe göre Ruby kakao çekirdeklerinden geliyor. Bunlar ilk önce, medya tarafından yanlışlıkla daha önce hiç kimsenin karşılaşmadığı yeni bir çeşitlilik gibi yeni bir kakao çekirdeği türü olarak tanımlandı ve Callebaut keşfetti. Ama şimdi biliyoruz ki “Yakut kakao çekirdeği” yeni bir kakao çeşidini ifade etmiyor. Basitçe Ruby çikolata üretmek için kullanılan kakao çekirdeklerini ifade ediyor.

pembe çikolata

Bunlar, Ruby çikolata yapmak için uygun fiziksel özellikleri sunan kakao çekirdeğidir. Bazı kakao çekirdeklerinin Ruby çikolatası yapmak için yeterli olduğunu, diğerlerinin ise olmadığını söyleyebiliriz. Veya dahası, bu kakao çekirdekleri, Ruby çikolata imalatına adanmış sadece işlenmiş kakao çekirdekleridir. Şirket, aynı zamanda kakao çekirdeklerinin de Ruby olarak adlandırılma nedenleri hakkında net bir bilgi vermedi.

Yakut çikolatası Shanghai, Çin’de Barry Callebaut tarafından sunulmaktadır. Ticaret Sırrı’nın arkasına saklanarak, Barry Callebaut, kullanılan özel işlemler veya içerikler hakkında herhangi bir detay açıklamadı, gizli tozlar ve merak uyandıran bileşikler hakkındaki olası spekülasyonlar için boşluk bırakmadı. Eklenen bileşenlerin kullanımı reddedildiğinden, en mantıklı açıklama kakao çekirdeğinin hasattan sonra işlenme biçiminde yatıyor olmasıdır.

Chocolate Alchemy’den deneyimli John Nanci, “rengin işlemden geldiğine” ve “işlemin aksi durumda koyulaşacak bir rengi koruyabileceğine” inanıyor. Bu noktada meraklı çikolata üreticileri ve tüketicilerin bu ikilemin çözümünü bulması uzun sürmedi. Bu yeni pembe çikolata, 2009 yılında aynı Barry Callebaut tarafından patentli kırmızı kakao yapmak için yapılan işlemle ilgili olmalıdır şeklinde düşünüldü.

Fermente olmayan kakao çekirdeğinin açıklaması birçok düzeyde mantıklı gelmektedir.

İlk olarak, mayalanmamış kakao çekirdeği (çiğ), Ruby çikolata ile ilişkilendirebileceğimiz pembemsi bir renge sahiptir. Fermente edildikten sonra, kakao çekirdekleri bu kahverengiyi daha kahverengimsi/çikolata için kaybeder. Bu nedenle, aslında fermantasyon olarak adlandırılan işlemin atlanması pembe rengin kararmasını önlemektedir.

İkincisi, atlanmış bir fermantasyon, Ruby çikolatasında herhangi bir çikolata tadının bulunmadığını açıklar. Fermantasyon, kakao çekirdeğinin çikolatanın tipik lezzetinin öncüllerini geliştirmesi için temel adımdır. Bu işlem atlandığında, karakteristik kakao lezzetinin oluşması için zaman tanınmamış demektir. Ki bu, Ruby çikolata’nın neden çikolata gibi tadının olmadığını açıklamaktadır.

Fermente olmayan kakao çekirdeklerini asitlendirmek için kullanılan kimyasallar / kimyasal olmayanlar için, yetkin uzmanlara daha derin bir analiz bırakmak daha iyidir. Ancak, fermente edilmemiş kakao çekirdeklerinin, hasattan sonra ve fasulye-bar işlemi sırasında pembe renklerini korumak için işlendiğini farz edebiliriz. Google’daki patentin içinde daha fazla bilgi bulunmaktadır.

pembe çikolata

Bazı çikolata uzmanları neden Ruby çikolatadan nefret ediyor?

Fine çikolata endüstrisindeki çikolata uzmanları, bu 2 ana şeyin Ruby çikolatasının sebebi olabileceğini savunuyor;

Pazarlama hilesi

Barry Calleabaut açıkça Ruby çikolatanın Millennials’ı hedeflemesi gerektiği gerçeğinden bahsetti. Online kullanıcıların renkli yiyecekler için çıldırdığı Instagram çağında, şirket, yemeklerinin resimlerini paylaşmak isteyen gurmeler arasında Ruby çikolatanın büyük bir popülerlik yaratacağı konusunda emin. Bu akıllıca bir pazarlama stratejisi olabilir, ancak kesinlikle eleştirilere açık kapı bırakıyor. Şirket, çikolatanın görsel yönünü gerçek lezzetinden daha fazla umursamakla suçlanabilir, bu da resimler için mükemmel, damak tadına uygun değil anlamına gelir.

Maliyet düşürücü bir strateji

Fermente olmayan kakao çekirdeklerinin fermente kakao çekirdeklerinden çok daha ucuz olduğu bilinmektedir. Fermantasyon işleminin tamamlanması 5 ila 7 gün arasında sürer. Bu, sahada ıslak kakao toplamaktan ve teslim etmekten (veya doğrudan kurutmaktan) daha fazla emek, daha fazla altyapı ve daha fazla zaman demektir. Fermente olmayan kakao kullanarak, Barry Callebaut hammaddesinin maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, Ruby çikolatanın tadı çok hafif olduğu için, şirket, kullanılan kakao çekirdeğinin kalitesi konusuna ödenen düşük fiyatları yansıtacak şekilde dikkatsiz olabilir.

Barry Callebaut bu çikolatayı çoğunlukla son tüketicilere satmıyor, sadece diğer işletmelere satıyor. Bu nedenle yakut çikolata sadece çikolata, pasta şefleri ve diğer profesyoneller için kaplama şeklinde mevcut olacak. Yepyeni bir ürün olduğundan, şirketin piyasaya sürmesinin 6 ila 18 ay olacağını söylüyor. Ruby kakao çekirdekleri satın alınamayacak. Ruby çikolatanın piyasaya çıkış tarihi ülkeye ve satıcıya bağlı olacak ve Çin en çok hedeflenen pazar olacak.

İşte son derece popüler olan Ruby (Yakut) çikolatanın aslında ne olduğunu size bu şekilde açıklamış olduk. Peki siz denediniz mi? Ne düşünüyorsunuz?

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir