Vanilyanın Bilinmeyen 9 Faydası

Vanilyanın sağlığa yararları arasında kalp sağlığını destekleme, kanseri önleme, iltihabı azaltma, sivilceyi önleme, kaygıyı tedavi etme, iyileştirici özellik, saç bakımı, kilo vermeyi teşvik etme, solunum durumunu tedavi etme, yaşlanma sürecini yavaşlatma ve sağlıklı sindirim teşvik etme sayılabilir.

Şahane tatlılarımızın tadını ve aromasını arttırmak için gerekli bir içeriğe ek olarak, vanilya sağlık açısından çok daha fazla seçeneğe sahiptir ve bu da günlük diyetinize eklemeniz gereken önemli bir bileşendir. İnsanlar dünyanın çeşitli yerlerinde vanilya lezzetini ve ağız sulandıran kokularını severler. Ancak, çok az kişi sağlığının ve tıbbi yararlarının farkındadır.

Vanilya, iyileşmeyi arttırma, akne ve saç büyümesini iyileştirme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Sadece bu değil, kronik hastalıklarınızı tedavi etmek için doğal bir şey arıyorsanız, vanilya hastalığı uzak tutmak için harikalar yapabilir. Tatlılara veya dondurmaya meraklı değilseniz, diyet yaşam tarzınıza vanilya ekleyebileceğiniz başka yollar da vardır. Vanilyalı demlenmiş çaylar popüler hale geliyor, özellikle de metabolizmayı ve sindirim fonksiyonunu optimize etmek için.

Vanilya Nedir?

Vanilya, bir bakla şeklinde olan vanilya cinsinin bir meyvesidir. 5 ila 22 cm arasında değişen boyut ve uzunluklarda olabilmektedir. Diğer baklalardan nispeten daha büyükse de, bakla yüksek kaliteli olarak kabul edilir. Vanilya kabuklarının hasadı çok zaman alır ve doğru zamanda toplandığında hassasiyet gerektirir. Baklaların besinlerini korumak için uygun şekilde sökülmeleri gerekir.

Uzun zaman alan vanilya kabukları hasadı, sağlık yararları için dünya genelinde yaygın olarak tedarik edildiğinde karşılığını verir. Bu güçlü bileşen, yalnızca mutfak hazırlığı için değil aynı zamanda doğal şifa için de küresel bir talep haline gelmiştir.

Vanilyanın besin değerleri
• Enerji %14
• Karbonhidratlar %10
• Potasyum %3
• Vitamin (Riboflavin) %7
• Niasin %3
• Bakır %8
• Manganez %10

Vanilyanın 9 Muhteşem Faydası

 

1- Kalp Sağlığını Destekler

Birçok çalışmaya göre vanilya kalp sağlığını etkiler. Özellikle kan damarlarındaki LDL kolesterol seviyesini düşürmenize yardımcı olur, bu da sizi koroner kalp hastalığından kurtarır. Vanilyanın bu özelliği, kronik kalp problemleri olan veya sadece büyük kalp ameliyatı geçirmiş olan insanlara büyük fayda sağlar. Vanilyanın yeterli miktarda tüketilmesi, ateroskleroz ve enflamasyonu önleyerek kalp fonksiyonunu güçlendirir.

2- İyileştirir

Zengin bir antioksidan olarak bilinen vanilya, vücut dokularını ve hücresel işlevleri korumada önemli bir rol oynar. Dokuların ve hücrelerin parçalanmasını önler ve vücudunuzun doğal büyüme sürecini teşvik etmesine yardımcı olur. Dahası, vanilya baklalarının antibakteriyel doğası, zayıflatıcı hastalıklarla savaşmak ve hastalık ve yaralanmalardan kurtulmak için vücudun iyileşme mekanizmasını güçlendiren bir bağışıklık güçlendirici olarak işlev görür.

3- Akneleri Önler

Akne, kurtulmak için bir dizi güzellik ürünüyle mücadelenizi artıran başka bir yaygın cilt sorunudur. Vanilya, antibakteriyel doğası ile, aknelerle mücadelede faydalıdır. Çalışmalar, vanilyanın antibakteriyel özelliklerinin altında yatan cilt enfeksiyonlarını tedavi ettiğini, kiri temizlediğini ve cilt iyileşme sürecini arttırdığını göstermiştir. Ayrıca düzenli olarak uygulandığında izleri azaltır ve cildi aydınlatır.

4- Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Vücudunuzdaki kolesterol seviyesini dengelemenin yanı sıra vanilya özleri, kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bazı araştırmacılar, son çalışmalarda vanilya özütü özelliklerinin mükemmel bir iştah önleyici olduğunu göstermiştir. Kilo kaybı hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak hızlı bir sindirim için metabolizmanızı uyarır.

5- Saçı Korur

İçeriğindeki yağı sayesinde artık zarar görmüş saç dökülmesi veya saç dökülmesi gibi sorunlar hakkında endişelenmenize gerek yok. Mutfak malzemesi olarak da bir dizi güzellik avantajına sahiptir ve dünya çapında temel bir saç bakım ürünü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Vanilya esansiyel yağının kırık uçlara uygulanması veya saç derisine masaj yapılması, kırık uçlardan kurtulmanın ve saçınızı güçlendirmenin etkili yoludur. Saç büyümesini artıran, saçınızı daha uzun ve daha parlak hale getiren kan akışını artırır.

6- Yaşlanma Karşıtı Faydaları

Daha önce de belirtildiği gibi, vanilya, yalnızca cilt hasarlarını tedavi etmeyen, aynı zamanda serbest radikalleri önleyen zengin antioksidanları birleştirir. Bu özellikler yaşlanma belirtilerini, yaşlılık lekelerini daha da yavaşlatır ve kırışıklıkları giderir. Vanilya özleri, dikkat çekici güzellik avantajlarından, kozmetik endüstrisindeki çeşitli bitkisel güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, yumuşak ve esnek bir cilt ile birlikte bir çikolata kokusu vermek için uçucu yağ ile aşılanmış çiğ vanilya bitkileri uygulayabilirsiniz.

7- Sağlıklı Sindirime Yardımcı Olur

Yıllardır insanlar, sindirim fonksiyonlarını optimize etmek için vanilya kullanıyorlar. Sadece stresi sakinleştirmiyor, aynı zamanda bulantı ve kusmayı da rahatlatıyor. Bu bağlamda, Vanilya bitkisel çayı, bağırsak iltihabını rahatlatan ve kramp, karın ağrısı ve ishal gibi diğer sindirim problemlerini tedavi eden popüler doğal ilaçlardan biridir.

8- Solunum Koşullarını İyileştirir

Anti-enflamatuar özellikleriyle ekstraktları soğuk algınlığı ve öksürük gibi solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır. Ilık su ile alındığında boğazda bir kaplama oluşturan analjezik bir madde içerir. Acı veren ve cılız bir öksürük belirtilerini yavaş yavaş gideren yatıştırıcı bir anestezik etki yaratır. Boğaz ağrınızı tedavi eden vanilya, altta yatan göğüs enfeksiyonlarını ve hastalıklarını da ortadan kaldırır.

9- Kanseri Önler

Güçlü bir antioksidan olarak, vanilya fasulyesi, vücuttan serbest radikallerin yok edilmesinde önemli işlev görür. Kanser uyarıcı ajanlar olarak da adlandırılan serbest radikaller, özellikle doğal hücresel aktivitelerin yan ürünleridir. Bu nedenle, vanilya özleri, yüksek konsantrasyonları ve antioksidan olarak güçlü özellikleri ile kanser gibi zararlı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

 

Sonuç Olarak

Sonuç olarak, vanilyanın faydaları sadece tatlılarınızı tatlandırmakla sınırlı değildir. Bununla birlikte, küçük bitkinin kendisiyle ilişkili çokça sağlık yararı da vardır. Vanilya özünün yeterli miktarda tüketilmesi sağlığınız üzerinde önemli olumlu etkilere neden olabilir. Hoş kokusunun özü, stresinizi sakinleştirecek, aklınızı tazeleyecek ve enerjinizi canlandıracak bir kaliteye sahiptir.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir