Manolya Kabuğunun Hiç Bilmediğiniz 9 Faydası

Manolya kabuğunun yararları arasında; ağız hijyeninin korunması, daha temiz bir cilt elde edilmesi, iltihaplarla mücadele, kanserin büyümesinin önlenmesi, gastrointestinal sorunların giderilmesi ve Alzheimer hastalığının önlenmesi yer alıyor. Diğer yararları arasında depresyon tedavisi, kaygıyı kontrol altına almak, karaciğeri korumak, sağlıklı solunum sistemi sağlamak ve vajinal kuruluk, libido kaybı ve ruh hali değişiklikleri gibi menopoz semptomlarını iyileştirmek yer alıyor.

Manolya Kabuğu Nedir?

Manolya ağacı, Çin kültüründe yaşamın sembolüdür, kökleri dünyaya derinlemesine nüfuz eder ve dalları gökyüzüne uzanır. Ağaç cennet ve yeryüzünün enerjilerini birbirine bağlar ve birleştirir. Manolya 600 yıldan beri Budist manastırlarında yetiştirilmektedir. Bir zamanlar o kadar değerliydiler ki, eski Çin’de yalnızca imparatorlara aitti. Kabuğu ve çiçekleri, geleneksel Asya tıbbında 100’den farklı tedavide kullanılmıştır.

Manolya kabuğunun kullanımı hakkında çoğu bilgi, klinik araştırmalar ve denemeler sınırlı olmasına rağmen, kökeni Çin ve Japon edebiyatına dayanır. Kabuğu kurutulmuş olarak saklanmaktan ziyade, yuvarlanır ve buğulanır. Kabuk daha sonra ya bir toz haline getirilir ya da bileşenlerine ayrıştırılır. Manolya kabuğu ekstraktı bazlı yaklaşık 100 Çin ilacı mevcuttur. İçerdiği iki ana şifa verici madde honokiol ve magnololdur.

Manolya Kabuğunun Besin Değeri

200 mg manolya kabuğu,% 95 honokiol ve magnolol içerir.

Manolya Kabuğunun 11 İnanılmaz Faydası

1. Ağız Hijyeni

Ağız kokusu önemli bir sorundur. Sorun devam ederse, Manolya kabuğu ekstresi baş ucu yardımcınız olabilir. Diş macunu olarak ve çiğneyerek diş etlerinde kullanıldığında, sadece ağız kokusunu değil aynı zamanda bakterileri de azaltır. Ayrıca diş çürümelerini önlemede faydalıdır  üstelik diş etlerinizi ve dişlerinizi korur. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, manolya kabuğu uygulamasından 30 dakika sonra veya bir manolya kabuğu sakızını çiğnedikten sonra, çoğu oral bakteri ölür.

2. İltihap Sökücü

Honokiol, çoğu ilacın yaptığı gibi, karaciğerdeki glikojen seviyesini arttırmadan, iltihabı ve şişmeyi azaltarak kontrol eder. Hem magnolol hem honokiol, iltihaba neden olan maddeleri bloke ederek iltihap kökenli ağrıyı azaltır.

3. Kanser Tedavisi

Monolya ağaç kabuğu Kore Jeonju Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada prostat kanseri hücreleri üzerinde test edildi. Şaşırtıcı bir şekilde, ekstrakt, kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyerek büyümesini önledi. Lösemi ve kolon kanseri gibi diğer kanser türlerinin tedavisinde de başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Manolya kabuğu ekstresi ile haftada iki kez muamele edildiğinde insan yumurtalık kanseri hücreleri içeren farelerin, kanserli hücrelerin büyümesinde% 88’lik bir azalma yaşadığı da kaydedilmiştir.

4. Sindirim Sistemiyle İlgili Problemleri Azaltır

Manolya kabuğu, Asya halk tıbbında uzun süredir doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Dalak, mide ve bağırsakla ilgili tıbbi problemlerde şaşırtıcı derecede faydalıdır. Manolya kabuğu özleri, gaz, karın dolgunluğu, bulantı, ishal, şişkinlik ve kabızlık gibi birçok sindirim sorunlarından kurtulma sağlar. Depresyon belirtilerini hafifleterek vücudu rahatlatır. Manolya kabuğu ekstraktının kullanımı, sağlıklı kilo kaybını sağlar ve daha sağlıklı bir vücut sağlayan sağlıklı metabolizmayı destekler.

5. Alzheimer Hastalığını Önler

Manolya kabuğundaki Honokiol özü, bellek işlevini, bellek ve öğrenme bozukluğuna sebebiyet veren öğrenme yeteneklerini geliştirir. Manolya kabuğu ekstraktının bakteriyel lipopolisakkaridlerin neden olduğu hafıza kaybını önlemek için kullanıldığı da gözlemlenmiştir. Lipopolisakkaridler, gram negatif bakterilerde bulunur ve bu da insanlarda Alzheimer hastalığına yol açan semptomlara neden olur. Yukarıdaki araştırmalardan çıkan bu sonuçlar, Manolya kabuğu ekstraktının Alzheimer hastalığına ve diğer nörodejeneratif hastalıklara etkili bir çare ve önleyici bir tedbir olduğunu göstermektedir.

6. Antidepresan Özelliği

Manolya kabuğu özleri, zencefil esansiyel yağı ile birlikte, depresyonun nedeni olan beyin kimyasallarındaki anormallikleri değiştirerek depresyonla savaşır. Çin’de yapılan araştırmalarda, antidepresanlarla manolya kabuğunun özellikleri karşılaştırılmıştır. Araştırmalar, manolya kabuğu özlerinin depresyon için ideal bir tedavi olduğunu ortaya koymuştur.

7. Kaygıyı Kontrol Eder

Manolya kabuğu ekstraktının bir diğer iyileştirici özelliği de kaygıyı azaltmasıdır. Diazepam gibi kaygı semptomlarını tedavi etmek için kullanılan genel ilaçlarla aynı şekilde çalışır. En iyi şey diazepamdan farklı olarak, manolya kabuğu korkunç yan etkilere neden olmaz.

8. Karaciğeri Korur

Otoimmün, hepatit B ve C gibi tıbbi durumlarda aşırı alkol, ilaç kullanımı veya diyabet karaciğer fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Manolya kabuğunun özleri bu durumu tersine çevirir. Ayrıca karaciğere daha fazla zarar gelmesini önler. Magnolol özellikle diyabeti kontrol eder ve açlık kan şekeri seviyesini düşürerek insülin seviyesini arttırır.

9. Menopoz Belirtilerini Hafifletir

Manolya kabuğu özleri, menopoz semptomlarının, örneğin vajinal kuruluk, libido kaybı, uykusuzluk, ruh hali değişimleri ve depresyonun kontrolünde etkilidir. Yapılan araştırmalar, manolya kabuğu ekstresi ile birlikte verilen ilaçların, düz kalsiyum ve vitamin ile birlikte verildiğinden daha çok işe yaradığı, ancak yine de, manolya kabuğunun kullanımının menopoz semptomları üzerinde aynı etkiye sahip olup olmayacağını doğrulanamadığını belirtir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Çok çalışılmamasına rağmen, manolya kabuğunun çoğunlukla küçük dozlarda güvenli olduğu kabul edilir, ancak büyük bir doz veya aşırı doz vertigo, baş dönmesi ve mide bulantısı, hatta solunum yolu felci gibi hafif veya şiddetli yan etkilere neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca, çocuklarınıza manolya kabuğu vermeden önce doktorunuza danışmalısınız.

İlaç etkileşimlerine göre, kan pıhtılaşmasına neden olabileceği için asla Manolya kabuğu ekstresi ile beraber Coumadin veya Lovenox kullanmamalısınız. Geleneksel Çin doktorlarına göre, bu özü kullanırken fasulye gibi yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Özet

Manolya, hayat ağacı, şifalı özellikleri ile doludur, ancak bütün bitki faydalı olmasına rağmen kabuğu, tıbbi olarak en değerlisidir. Manolyanın aktif bileşenleri, diyabet, karaciğer fonksiyon bozukluğu, nörodejeneratif hastalık ve otoimmün hastalık gibi çeşitli hastalıklarda iyileştiricidir. Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri onu cilt ve diş bakımı rutininin önemli bir parçası yapar. Asya tıbbında binyıl boyunca kullanılmış olmasına rağmen, dikkat etmelisiniz, çünkü manolya kabuğu, modern tıpta büyük ölçüde çare olarak incelenmemiştir.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir