Diyarbakır’ın En Meşhur 3 Tatlısı-Diyarbakır Tatlıları

Diyarbakır’ın En Meşhur 3 Tatlısı-Diyarbakır Tatlıları

Diyarbakır Tatlıları

Diyarbakır oldukça geniş yemek kültürüne sahip bir mutfak, bu nedenle daha önce Diyarbakır’ın en meşhur 5 yemeği adlı makalemizi hazırlamıştık. Şimdi ise farklı bir nedenle Diyarbakır’dayız. Konumuz tatlılar. Yemekleri o kadar lezzetli ki, yöresel tatlıların da onlardan aşağı kalacağını hiç zannetmiyorduk ve nitekim de yanılmadık. Çok farklı milletlerin ve kültürlerin sentezi olan Diyarbakır’ın mutfağı da tatlıları da insana heyecan veriyor. Diyarbakır tatlıları tatmak üzere yola çıktık. Hadi, gelin bakın neler gördük, neler tattık sizler için. İşte Diyarbakır’ın en meşhur 3 tatlısı:

1. Paluze Tatlısı

Tamamen yöresel bir tatlı. Bunu Diyarbakır’dan başka bir yerde yiyip tadacağınızı veya duymuş olduğunuzu zannetmiyoruz. Adı her ne kadar değişik olsa da içerik olarak damaklara çok farklı gelen bir lezzet değil. Osmanlı mutfağından gelen paluze tatlısı, cevizli ve üzümlü bir pekmez tatlısıdır. Biraz helva biraz muhallebi kıvamında harika bir lezzet. Diyarbakır’da tatlı denildi mi akıllara hemen pekmez geliyor olsa gerek pekmez tatlılarda sık kullanılan bir ürün ve oldukça da yakışıyor.

 

paluze tatlısı2. Sur Tatlısı

Diyarbakır’ın herhalde en meşhur tatlısı kendisi. En meşhur diyoruz çünkü oldukça değişik ya da bize öyle geldi. Ama yok yine de oldukça farklı bir lezzetti. İçeriğinde kenger sakızı, özel bir irmik ve keçi sütünden yapılmış dondurma mevcut. Bu Diyarbakır tatlısı yapılırken irmik ve kenger sakızı iyice karıştırılıp fırınlanıyor, fırından çıktıktan sonra da bu karışım keçi sütünden yapılan dondurmaya sarılıyor. Modern çağdaki kızartılmış dondurmayı andırıyor ama tabi oldukça farklı. Fırından çıkan karışımın sıcağıyla yanan ağzınızı içerisindeki dondurmayla serinletebilirsiniz. Üzeri de tarçın ve yaban mersini ile süslenerek servis ediliyor. Diyarbakır’a yolunuz düşerse bu tatlıyı bir soruşturun deriz.

sur tatlısı

3. Şıliki Tatlısı

Adını söylemesi zor olsa da lezzeti oldukça farklı bir tatlı. Aslında yapımı da oldukça kolay. Bildiğimiz krep hamurundan krepler yapılıyor. Ve arasına tereyağıyla birleştirilmiş ceviz ve pekmez dökülüyor.  Birkaç kattan oluşan bir tatlı ve şaşırtıcı derece de lezzetli. Neden, çünkü krepler tatlı değil ve pekmezin alışık olduğumuz kadar bir tatlı tadını vereceğini düşünmüyorsunuz ama oldukça lezzetli bir tatlı. Beklentilerinizin üstüne çıkacak bir tatlı olduğuna eminiz.

Yöresel Gaziantep Yemekleri

Şıliki Tatlısı

Bu lezzet dolu şehrin tatlıları tabi ki bunlarla sınırlı değil. Çok daha fazla ağız sulandıran lezzeti var. Hepsini teker teker tadıp sizlerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir