Gaziantep’in En Meşhur 5 Yemeği – Meşhur Gaziantep Yemekleri

Gaziantep’in En Meşhur 5 Yemeği – Meşhur Gaziantep Yemekleri

Sıklıkla farklı bir şehrin mutfağına konuk oluyoruz. Yeni adresimiz ise, Gaziantep. Bir şehrin sıcaklığını, samimiyetini sadece o şehri gezip görmekle, insanlarını tanımakla olmaz dedik, asıl mutfağına konuk olduğumuzda tüm çıplaklığıyla görürüz şehri diye düşündük. O nedenle yemek kültüründe bitmek bilmeyen lezzetlerine, bereketli mutfağına karşı koyamayacağınız Gaziantep’i aldık listemize. Unesco’nun koruma altına aldığı Gaziantep yemekleri yakından görelim, lezzetlerini, sahip olduğumuz değerleri bilelim, koruyalım. İşte Gaziantep’in en meşhur 5 yemeği listemiz;

1. Simit Kebabı

Söz konusu Gaziantep olunca listemiz çeşit çeşit kebaplarla doluyor doğal olarak. Bildiğiniz gibi Gaziantep tam bir kebap cenneti. Simit kebabı da Gaziantep’in en meşhur kebaplarından biri. Bulgur ve kıymanın iyice yoğurulduktan sonra soğan, Antep ve çam fıstığının katılmasıyla yapılan Gaziantep’in simgesi fıstığı da içinde bulundurarak tam bir geleneksel yemek.

gaziantep yemekleri

Kaç kalori?

2. Beyran Çorbası

Antep’in en özel lezzetlerinden biriyle daha tanışıyorsunuz. Belki daha önce yemişsinizdir, belki adını bile ilk defa duyuyorsunuz. İnanılmaz lezzeti ve farklı aromasıyla çorba kültürünüzü genişleten bir lezzet. Et suyu, et parçaları, sarımsak, pirinç ve bolca iç yağı eklenen bu çorbayı Antepliler güne başlarken enerji depolamak için tüketiyorlar.

beyran-çorbası-gaziantep yemekleri
Beyran Çorbası

3. Çağla Aşı

Her mevsim çağla bulunamadığı için, mevsimi geldiğinde, çağla bulduğunuzda, Gaziantep’te iseniz hiç kaçırmayın ve çağla aşını deneyin. Bu şansı bir daha hiç bulamayabilirsiniz. Bunun gibi farklı Gaziantep yemekleri de görebilirsiniz. Adından da anlaşıldığı gibi çağladan yapılıyor, etle birlikte pişiriliyor ve yoğurt ile terbiyelenerek önünüze servis ediliyor. Hiç bilmeyenlere garip gelse de ya da yeme konusunda çekimser olsanız da mutlaka deneyin. Görün bakın, bir tabak daha isteyeceksiniz.

çağla-aşı-gaziantep yemekleri
Çağla Aşı

4. Patlıcan Kebabı

Gaziantep mutfağının en meşhur yemekleri genellikle etli yemeklerdir. Kebabının çeşitliliği ve bolluğu nedeniyle, kebapların başında gelen patlıcan kebabını da aldık listemize. Biz Gaziantep’in en meşhur 5 yemeği listemize aldık, siz de bir deneyiverin.

patlıcan-kebabı-gaziantep yemekleri
Patlıcan Kebabı

5. Ali Nazik Kebabı

Közlenmiş patlıcan serili tabağın üstüne sarımsaklı yoğurt, üstüne kıyma ya da dana kuşbaşı, onun üstüne de bol tereyağıyla buraların sahibi benim edasıyla gelir, kurulur masanıza. Gazianteplilerin zaten gözdesidir de, eğer yolunuz Gaziantep’e düşmüşse bu lezzeti denemeden ayrılmayın oradan. Listemizin jübilesini de böylece yapmış bulunduk.

Alinazik Tarifi

alinazik-kebabı
Alinazik Kebabı

 

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir