Karpuzun Bilinmeyen Faydaları

Karpuzun Bilinmeyen Faydaları

Karpuz yaz aylarının en kurtarıcı, ferahlatıcı meyvesi. Yaz sıcakları başladığında, karpuz sezonu bir an önce açılsın diye sabırsızlıkla beklediğinizi çok iyi biliyoruz. Karpuz, bolca su içerdiği için güzelce susuzluğumuzu gideriyor, bir yandan da serin tüketildiğinde denize girmiş kadar ferahlatıyor. Yaz mevsiminin serinletici doğal lezzetlerinden biri olmasının yanında oldukça sağlıklı meyveler arasında üst sıralarda bulunuyor. Karpuzun baştan aşağıya bütün vücut için faydalı olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Başlıca gelen karpuzun faydaları arasında, yukarıda da belirttiğimiz gibi %92’sinin su olması nedeniyle hem harika bir ferahlatıcı hem de nemlendirici oluşundan bahsedebiliriz.

Bu kadar ön bilgiden sonra, yaz meyvesi karpuzun aslında ne kadar faydalı olduğu konusuna, bilmediğimiz duymadığımız tüm faydalarına geçebiliriz. İşte karpuzun bilinmeyen faydaları:

Kalbi korur

Karpuz, genel kalp sistemini ve temel olarak kemik sağlığını korur: içeriğinde barındırdığı likopen sayesinde kalp-damar ve kemik sağlığımızı korur.

Vücuttaki yağ oranını azaltır

Yağ yakıcı etkisi nedeniyle, vücutta birikmiş olan fazla yağın yakılmasında destek rolü oynar ve kilo vermeyi daha kolay hale getirir. Bu faydasından dolayı önemli bir sorun olan böbreklerin fazla çalışmasını engellemiş olur.

Kaç kalori?

Göz sağlığına faydalıdır

İçinde bulunan karoten, körlüğün tehlikeli bir türü olan gece körlüğüne yakalanma oranını düşürür ve gözlere fayda sağlayarak, retina pigmentlerinin oluşumuna katkı sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Karpuz bazı yaz meyveleri gibi C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu sayede bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Cilt sağlığının korunmasına yardım eder

A vitaminin faydalarından olan cilt sağlığı, cildin nemliliği ve sağlam saçlar oluşmasına yardım eder. Bu vitamini bolca bulundurur.

Limon hakkında merak edilenler

Karpuz Sindirim sistemini korur

Bolca lif içerdiği için sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardım eder. Kabızlık sorununa faydalı olur ve mideyi de korur.

İyi bir antioksidandır

Birçok hastalıkla beraber kansere sebebiyet veren serbest radikallerle mücadele ederek vücudun hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kas ve sinirleri sağlıklı tutar

Kas ve sinir yapılarının sağlığını olumlu yönde etkiler. Bunu da içindeki Potasyum sağlar.

Bunca faydasından sonra köşedeki manavdan güzel, sulu bir karpuz alırsınız artık. Gözünüzde canlanan o kusursuz karpuz resmi genelde bir hayal olsa da, özellikle seçerken bir kaç şaplak atmadan almayın, gelenekleri yaşatın!

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir