Bamya mı?

Bamya, Türk mutfağına yerleşmiş tatlardan birisi daha. Yalnız genel damak zevkine uymayan bir tat. Seveni olduğu kadar sevmeyeninin de oldukça fazla olduğu bir yemek. Faydaları anlatmak bitmeyecek, Türk mutfağında önemi büyük olsa da her kesime hitap etmiyor. Hakkında çok bir bilgiye ulaşamasak da az biraz geçmişine, özelliklerine, faydalarına değinelim istedik. Belki sevmeyenlere ilham, sevenlerine ise mutluluk olur.

Bamya Osmanlı mutfağının en önemli sebzelerinden biriymiş. Osmanlı mutfağına gelişi, Anadolu’ya yayılışı nasıl olmuş bilemesek de Osmanlı mutfağına girdiği andan itibaren büyük ilgi gördüğünü öğrendik. Öyle ki sarayda çeşnicibaşı, kasapbaşı olduğu gibi bir de bamyacıbaşı varmış. O kadar önemliymiş bamya. O kadar değer verilen, kıymetli bir sebzeymiş ki, 1730’lu yıllarda bamyayla ilgili bir genelde yayınlanmış ve padişahın yiyeceği kadar bamyanın sarayda bulundurulmasına bundan arta kalan bamyaların satılmasına müsaade edilmiş. Osmanlı mutfağına girdiğinden beri, padişahların gözdesi, vazgeçilmez yemeği olmuş bamya. Osmanlı’dan sonra günümüze kadar olan dönemde de bamya önemini yitirmiyor. Zaman içerisinde Konya’nın meşhur yemekleri arasına bamya çorbası giriyor. Konya’yla bütünleşen bamya çorbasının bamyaları ne yazık ki Konya’da yetişmiyor. Buna rağmen neden Konya’da ünlenmiş derseniz biz de bilemiyoruz. Ama meşhur Konya bamya çorbası için bamyalar, kurutulmuş bir halde Ege Bölgesi’nden geliyormuş. Türkiye genelinde birçok evde, nadiren veya sıklıkla yapılan bamya çorbasını Konya’da ünlendiren neydi? Herkesin yaptığından bir farkı olmalı ki bu kadar ünlenmiş olsun. Sizler için öğrendik bu sırrı da. Bamya çorbasını özel ve güzel kılan en büyük özelliğinin, pişirilme aşamasına gelmeden önce, kurutulmuş halde olan, ipe dizili bamyaların tencerede yakılmadan, kısık ateşte kavrulması gerektiğini öğreniyoruz. Bu sayede bamya çorbasını yerken ağıza gelen bamya tüylerinden kurtulmuş oluyoruz. İpe dizili bamyalar ipinden ise, ancak haşlama aşamasında çıkarılıyor. Bu esnada ipinden kayan bamyalar çorba kullanımı için hazır hale gelmiş oluyor. Eğer bu yöntemleri daha önce duymadıysanız bir de böyle denemekte fayda olabilir.

Bu kadar bahsettik bamyadan, sevmeyenlere sevdirebildik mi, bir şans daha tanımalarına yardımcı olabildik mi bilinmez ama sevenlerini çok mutlu edeceğine eminiz.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir