Sivas Köftesinin Lezzet Sırrı

Sivas Köftesinin Lezzet Sırrı

Sadece Sivas’a özgü olan bir köfte, o kadar şehirle bütünleşmiş ki şehrin ismini almış bir köfte. Sivas köfte 2011 yılında tescillendiğinden, tescil bayraklı restoranlarda gönül rahatlığıyla yiyebilir, bu harika lezzeti tadabilirsiniz. Türkiye’de tescillenmiş tek köfte olmasından dolayı ayrıcalıklı olması başlı başına ayırt edici bir özelliktir. Ama yine de Sivas köftesini gerçekten böyle özel kılan şey ne olduğunu merak ettik ve lezzet sırrını araştırdık. Sivas köftesi nasıl yapılır diye sorulan sorulara cevap vermeden önde, tescillenen tek köfte olmasını sağlayan birçok özelliği mevcut. Öncelikle Sivas köftesine ayrıcalık kazandıran temel özelliklerinden bahsedelim.

Nerede yiyebilirsiniz?

Sivas Köftesi Neden Bu Kadar Özel?

Meşhur Sivas köftesinin en temel özelliklerinden birisi, Sivas bölgesinde en çok tercih edilen yemek olmasını sağlayan, içerisinde hiçbir katkı maddesi bulundurmamasıdır. Sonraki özelliği ise sadece kıyma ve tuz kullanılarak yapılıyor olmasıdır. Zaten bunu temel neden olarak gösterebiliriz. Diğer standart köfte tarifi konularından diğer ayırt edici özelliği, bir gün bekletildikten sonra kıymanın tekrar çekilmesi. Kıymanın bir gün arayla iki kez çekilmesi başka hiçbir köftede olmayan özelliklerinden sadece biri. Sivas köftesini diğer köftelerden ayıran o kadar çok özelliği mevcut ki, tescillenmiş olmasına şaşıramıyor insan.

Gelelim başka bir özelliğine, o da Sivas köftesinde sadece 2 yaşındaki büyükbaş hayvanın kaburga, but ve kürek bölgesindeki etlerin kullanılmasıdır. 2011 yılından bu yana tescillenmiş olması, bu kadar çok ayırt edici özelliğe sahip olan Sivas köftesini tescil bayraklı restoranlarda rahatlıkla yiyebilmemizi sağlıyor. Tabi bunun için Sivas’a gitmiş olmanız gerekiyor. En azından bu yazımızdan sonra, Sivas’a yolunuz düşerse tescil bayraklı restoranlardan birinde Sivas köftesini denemeden dönmezsiniz ve Sivas köftesinin sırrı nedir sorusunu kendiniz cevaplarsınız.

Sivas Köfte Tarifi için tıklayınız

Bu kadar anlattınız da bu Sivas köftesinin asıl sırrı ney, lezzetini asıl ne veriyor derseniz, şunu diyebiliriz ki işin sırrı en temelinde yatıyor. Sivas köftesinin Sivas köftesi olabilmesi için herhangi bir et kullanamazsınız. Ayrıca sadece az önce anlattığımız özelliklere sahip etin kullanılması da yetmiyor. Sivas bölgesinin büyükbaş hayvan yetiştirilen yaylalarında bol miktarda kekik bulunuyor. İşte Sivas köftesinde kullanılan etin en büyük özelliği bu. Köftenin Sivas köftesi tarifi şeklini alabilmesi için bu yaylalardaki kekikle yetişen büyükbaş hayvanların etinden ve daha önce bahsettiğimiz bölgelerinden alınmış olması gerekiyor.

Belki daha önce deneme şansınız oldu, belki henüz hiç yolunuz düşüp deneyemediniz, belki de en sevdiğiniz şey. Her ne olursa olsun bu kadar büyük özelliklere sahip bambaşka bir lezzet olan Sivas köftesinin değerini bilmeliyiz (ona bu değeri mideye indirerek vermeliyiz). Sonuçta her yerde kekik otlarıyla yetişen büyükbaş bulunmuyor! Aklınıza soktuğumuz için özür dileriz 😉

Oyla post

2 thoughts on “Sivas Köftesinin Lezzet Sırrı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir