DİYARBAKIR’IN EN MEŞHUR 5 YEMEĞİ – Diyarbakır’ın En Meşhur Yemekleri

DİYARBAKIR’IN EN MEŞHUR 5 YEMEĞİ – Diyarbakır’ın En Meşhur Yemekleri

Diyarbakır’ın En Meşhur 5 Yemeği

Sizlere tüm Türkiye’yi dolaştırıp en güzel yemeklerini tattırmak çok isterdik baktık bunu yapamayacağız o zaman bu sayfalarda tüm Türkiye’yi gezelim tadamasak da yemeklerini öğrenelim, yerinde göremesek de evimizde yapıp tadalım istiyoruz. Bu nedenle, bu yazımızda yolumuzu Diyarbakır’a düşürdük. Sizlere Diyarbakır sofralarını açalım, öğrenelim akşama ne yemek yapacağız telaşından kurtulup farklı tatlar keşfedelim istiyoruz. Şimdiye kadar birçok şehre konuk olduk, yemeklerini öğrendik, belki yapıp yedik bile. Bugün de günlerden Diyarbakır olsun. Onu da yalnız bırakmayalım olur mu? Sofrasına konuk oluyoruz, siz de akşama yapıp tadıverin. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Diyarbakır yemek çeşitleri çok bol ve itiraf edelim adını daha önce duymadığımız bu yemekler, görenlerin, tadanların iştahını kabartacağına inancımız tam. Bizim ekip akşama Diyarbakır sofrası kuruyor haberiniz olsun. O zaman gel gelelim Diyarbakır’ın en meşhur 5 yemeği nelerdir sorusuna.  Diyarbakır’ın en meşhur yemekleri derken birçoğumuzun bildiği mumbar, duvaklı pilav gibi tanınmış yemeklerinden çok, yöresel yapılan ve belki sadece Diyarbakırlıların bildiği yemekleri tercih etmek istedik. Şimdi sırayla hepsini inceleyelim. Görelim bakalım bu akşam kimlerin sofralarına konuk olacaklar.

1-Meftune

Meşhur Diyarbakır yemekleri listesi yapıyorsak ilk olarak yerel halkın sıklıkla yaptığı bir yemekle başlayalım, adı meftune yemeği. İçerisine eklenen sumak ile ekşi tadının verilmesiyle muhteşem bir lezzet yakalanır. Bu nedenle Diyarbakır’ın en meşhur 5 yemeği listesine ekledik kendisini. Genelde yemekte patlıcan kullanılır fakat kabakla da yapıldığı olur. Diyarbakır’da en makbul olanı ise patlıcan ve etle hazırlananıdır. 

diyarbakır'ın en meşhur yemekleri

2-Pıçık


Bir yemek en fazla nasıl pratik ve lezzetli olabilirse o kadar pratik ve lezzetli bir yemek. Aslında tamamen küçük bulgur toplarından yapılan bir yemek kendisi. Bol ama bolca yoğurtla tüketileninden hem de. Hıllorik olarak da bilenler vardır belki. Biz her iki ismiyle de duymadık ama çok lezzetli bir yemek olduğunu düşünüyoruz bu nedenle de meşhur Diyarbakır yemekleri listesine eklemek istedik.

diyarbakır'ın en meşhur yemekleri

3- Nardanaşı

Meşhur Diyarbakır yemekleri numarada, tam adı gibi bir yemek, nar ekşili, nar süslemeli ve yine köfteli. Muhteşem bir lezzet olduğuna eminiz. Bu sefer farklı köfteler yapıp sulu bir yemek olacak nardanaşı. Yine tek seferde hem doyuruculuğu hem lezzeti yakalayabileceğiniz bir yemek. Yanına bir şey yapmasanız da olur. Tek başına muhteşem bir ziyafet olacak, biz eminiz, siz de deneyin deriz.

Meşhur Diyarbakır Yemekleri

4-Habenisk

Hiç kuru patlıcanı dolma dışında kullandınız mı? Biz sadece dolması oluyor sanıyorduk meğer çorbada da kullanılıyormuş. Habenisk Diyardakır’a ait bir çorba türü ve içinde yok yok. İçindeki değerli besinlerle beraber hem çok lezzetli hem de çok besleyici bir çorba. Bu nedenle de Diyarbakır’ın en meşhur yemekleri arasında yer alır. Bir gün mutlaka denemeniz gerek.

Meşhur Diyarbakır Yemekleri

5-Paluze Tatlısı

Adını bilmeseniz de belki birçok yörede farklı isimlerle yapılan bir tatlıdır diye düşünüyoruz. Paluze tatlısı, Osmanlı mutfağında da yerini almış ve belli ki o zamandan günümüze gelebilmiş, Diyarbakır’ın en meşhur yemekleri arasına girmiş önemli lezzetlerden biri. Ceviz ve pekmezle yapılan yine hem pratik hem leziz bir tatlı. Aniden gelen misafirlerinize, çayın yanına hemen bir tatlı yapayım dediğinizde elinizin gideceği bir lezzet.

Meşhur Diyarbakır Yemekleri

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir