Afyon’un En Meşhur 5 Yemeği | Afyonda Ne Yenir?

Afyon’un En Meşhur 5 Yemeği | Afyonda Ne Yenir?

 O harika sucuğuna, eşsiz kaymağına, lezzetli lokumlarına hayran kaldığımız eşsiz bir şehrimizdeyiz yine. Evet, Afyon’dan bahsediyoruz. Peki ama Afyonda ne yenir? Mutfağıyla bizi büyüleyen Afyon, burada okuyup hiç duymayanlarını meraklandıracak, gurbetçilerini hasretiyle yakacak, gurmeleri ise ayağına getirecek. Size Afyon’un en meşhur 5 yemeği ile ilgili bir makale hazırladık ki eğer bir gün sofra kültürünü tatmak için seyahate çıkmak isterseniz Afyon aklınızın bir köşesinde mutlaka olsun. İşte Afyon’un en meşhur 5 yemeği listemiz:

Afyonda Ne Yenir?

1. Çullama Köfte

Afyon’da düğün yemeği olarak kendini göstermiş bu lezzet. Düğünlerin olmazsa olmazıdır dediler. İçinde kıyma, ince bulgur ve yumurta var. Yapımının zahmetli olduğunu öğrendik ama ne kadar zahmetli yapılırsa yapılsın düğün yemeklerinde mutlaka yerini alırmış çullama.

Çullama Köfte

2. İlibada Sarması

İlibada yaprağını bir ilk defa gördük, duyduk ve yedik. Tadı gerçekten inanılmaz. Sarma zaten başlı başına bir lezzet, Türk mutfağının olmazsa olmazı evet ama ilibada da muhteşem bir tat. Efelek ya da evelik otu olarak da bilinirmiş. Böyle dersek belki çıkaranınız olur. Özenle seçilmiş ilibada yapraklarıyla sarılmış bir sarma bulursanız vakit kaybetmeden yumulun.

İlibada Sarması

3. Zürbiye

Afyonda ne yenir diyesorduğunuzda akla gelen ilk cevaplardandır, bu soruyu sorun ve bu cevabı alın. Soğan dolu bir yemektir. Arpacık soğanlarının bolca, hiç çekinmeden, eli aza gitmeden bol bol kullanıldığı güzel bir yemek. Bol soğanlı bol dana etlidir kendisi. Soğan yemeği diye sesleneni de çokmuş ama Afyon’da genellikle zürbiye olarak bilinirmiş. Biz zürbiye olarak tanıdık, zürbiye olarak yedik, çok da beğendik.

Zürbiye

4. Afyon Keşkeği

Her yörenin kendine has bir keşkeği vardır. Her biri farklı usullerle yapılır, hepsi birbirinden lezzetlidir. Çoğu yerde tavuklu ya da etli olarak karşımıza çıkan keşkek Afyon’da sade olarak pişiriliyor. Keşkek de Afyon’da bir düğün yemeğidir. Sanıyoruz keşkek birçok yörede de düğün yemeği olarak kendini gösteriyor. E zahmetli ve bir o kadar lezzetli olunca düğün sofralarına yaraşır bir yemek oluyor.

Afyon Keşkeği

5. Tabi ki Afyon Sucuğu

Bütün yemeklerini saydık, sucuğundan bahsetmeden olmaz. Sucuk olarak Türkiye’de ilk aklınıza gelen adreslerden biri değil belki ama aslında sucuğun en önem verildiği şehirlerden biridir Afyon. O kadar önemli ki bir tesiste 264 adet sucuk kangalından yapılmış bir avize bile mevcut. Sucuğun ana vatanı biziz diyorlar adeta. Yolunuz düşmüşse, eşe dosta, eve kahvaltıya mutlaka alınır.

Afyon Sucuğu

Hep beraber bir sonraki şehrin muhteşem lezzetli ile buluşak üzere. Lezzetle kalın.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir