Badem Zayıflamak İçin Kullanılır Mı?

Badem Zayıflamak İçin Kullanılır Mı?

Badem Zayıflatır Mı?

Kuruyemişler, yağ ve kalorinin yüksek olmasıyla bir üne sahiptir, ki bu aslında diyet esnasında pek istenen bir şey değildir. Fakat yapılan araştırmalara göre, bazı kuruyemişler, özellikle badem kilo vermede kilit rol oynayabilir. Burada, bademlerin yağ yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabileceği üç yol var, ayrıca bunları yemek planınıza nasıl dahil edeceğinize dair fikirler de sizler için hazırladık. Ana sorumuzu sorarak başlayalım; badem zayıflatır mı?

badem zayıflatır mı

Badem Acıkmanızı Geciktirir

Bademler özellikle doyurucudur, bu da onları bir yemeğe dahil etmek veya bir aperatif olarak tüketmeniz için güzel bir neden sunar. Bademlerin bu kadar tatmin edici olmasının birkaç nedeni vardır:

• Protein Deposu. ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, yaklaşık 22 tam bademde 6 gram protein bulunuyor. Araştırmalar, yüksek proteinli gıdaların genel olarak kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bir çalışma, yüksek proteinli düşük karbonhidratlı bir diyetin metabolizmayı arttırdığını ortaya çıkardı. Diğer araştırmalar, diyete yüksek proteinli gıdaların dahil edilmesinin iştahı bastırmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu. Onları diyetinize ekleyerek fazla kilo vermeye çalışırken daha az yemek yiyorsanız bile aç hissetme olasılığınız daha düşüktür.

• Lif Deposu. Badem ayrıca önemli miktarda lif içerir. Liflerin yardımıyla mideniz kendini dolu hissedecek ve daha az yeme ihtiyacı hissine maruz kalacaksınız. Bir porsiyon bademde 3 gram lif vardır.

• Sağlıklı Yağlar. 30 gr bademde yaklaşık 15 gram toplam yağ vardır. Bu çok gibi gelebilir, ancak çoğu (yaklaşık üçte ikisi) tekli doymamış yağdır. Kalp sağlığına yararlıdır. Yiyeceklerdeki yağ yavaşça sindirilir, bu da uzun bir süre boyunca enerji sağlayabilir ve açlığı azaltmaya yardımcı olur.

Başka bir çalışma, diyet yapanlar arasında diyetlerini bademle tamamlayanların, diyetlerini karmaşık karbonhidratlarla tamamlayanlardan daha fazla kilo verdiğini ortaya çıkarmıştır. Ve bu çalışma, her gün badem yiyerek yüzlerce fazla kalori tüketmesine rağmen kilo almadıklarını buldu. Araştırmanın arkasındaki bilim adamları, bademlerin öğün aralarında kendilerini aç hissetmelerini engellediğini düşünüyorlar.

Baklavanın nereden geldiğini biliyor musunuz?

Vücut Bademdeki Tüm Kalorileri Emer Mi?

Araştırmalar, bademlerin tüm kalorilerinin vücut tarafından emilmediğini göstermiştir. Bilim adamları, bademlerin, besin etiketlerinin gösterdiğinden daha az kalorinin yüzde 20 ila yüzde 30 oranında daha az içerebileceğine inanıyorlar çünkü hücre yapılarının sertliği emilimine izin vermiyor.

 

Badem Daha Az Kalori Almanıza Yardımcı Olur Mu?

Badem göreceli olarak yüksek miktarda kalori içermesine rağmen, onları yemenin insanların genel olarak daha az kalori almasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Bir çalışmada, sabah kahvaltısı olarak atıştırmalık olarak standart bir kahvaltı yaptıktan sonra badem yiyen ve daha sonra istediklerinden istedikleri gibi yemelerine izin verilen kadınların bademleri yemelerinden kaynaklanan ek bir kalori almadıkları görülmüştür.

Badem Nasıl Tüketilmeli?

İşte günlük diyetinize badem eklemenin basit ve lezzetli yolları:

• Bütün badem atıştırın. Öğünler arasında bademlerde atıştırma yaparken kalorileri kontrol altında tutmak için küçük porsiyonlara ayırın. Ölçülen 100 kalorilik bademden oluşan çerez paketlerini araştırın veya kuruyemişi toplu halde satın alarak ve tek porsiyonları atıştırmalık kilitli torbalara koyarak kendi kalıbınızı oluşturun. Tabii ki çiğ bademleri yiyebilirsiniz, ancak daha ilginç bir deneyim için kavrulmuş veya baharatlı kavrulmuş bademleri deneyin.
• Salatalardan yoğurt mayalarına kadar her şeyde dilimlenmiş badem kullanın. Çok fazla kalori eklemeden lezzet ve çıtırtı eklemek için harika bir yol. Her çorba kaşığında yaklaşık 35 kalori vardır.
• Yağlayın. Bademi sağlıklı bir diyete dahil etmenin bir başka lezzetli yolu da badem yağı şeklinde tadını çıkarmaktır. USDA, tuzsuz, şekersiz eklenmiş badem tereyağı porsiyonu veren 2 çorba kaşığı 190 kaloriye, 8 gram protein, 18 gram yağ, 6 gram karbonhidrat ve 3 gram lif içerdiğini söylüyor.

Badem ve badem yağı hakkında bildiğiniz daha fazla fayda varsa bizimle yorum olarak paylaşır mısınız?

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir