En İyi Antioksidan Besinler

Besinlerin sağlımız için önemi oldukça büyüktür. Sağlığımız için neleri tüketmemiz gerektiği ve neleri tüketmememiz gerektiği oldukça önemlidir. Bu sebeple en iyi antioksidan besinler son zamanlarda merak edilen konular arasında ilk sırada yer alıyor.

Bitter Çikolata

Belki de duyduğunuza çok şaşıracaksınız alma en iyi antioksidan besinler listesinde ilk sırada bitter çikolata yer almaktadır. Bu sebeple bulundurmakta olduğu bol miktardaki kakao sayesinde listeye ilk sıradan yer almıştır. Flavanoller ve polifenoller açısından zengin olması bu neticeyi doğurmaktadır. Netice olarak Kalp sağlığı açısından oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. Günlük belirli bir miktar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

En İyi Antoksidan Besinler Enginar

Listeye ikinci sıradan giren bir diğer besin ise hepimizin bildiği fakat oldukça tüketiminin az olduğu enginar. Bilinmektedir ki Antioksidan bakımından oldukça zengin olması ve son derece faydalarının bulunması sebebiyle uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Netice olarak A, C, E, B ve K vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır demir ve fosfor açısından zengin olması sebebiyle hastalıklara karşı bir siper görevi üstlenmektedir. Ayrıca Kalori bakımından değerlendirildiğinde oldukça düşük kalorisinin bulunması sebebiyle kilo kontrolü için de önemlidir.

Ceviz

 

En iyi antioksidan besinler listesinde ceviz de 3. Sırada bulunmaktadır. İlk olarak Ceviz içerisinde bulunan besinlerin hastalıklar karşısında oldukça kuvvetli olduğu bilinmektedir. İçerisinde bulundurmakta olduğu kendisine özgü yağ sebebiyle koruma özelliği oldukça fazladır. Netice de A vitamini, kalsiyum, folik asit, fosfor, magnezyum, potasyum ve kalsium açısından oldukça zengindir. Bilinmektedir ki Birçok hastalık karşısında göstermiş olduğu direnç ile ceviz tanınmaktadır. Uzmanlar tarafından günlük belirli bir miktar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

En iyi antioksidan Besinler Yaban Mersini

İçeriği bakımından diğer besinlerden daha kuvvetli olan ve birçok uzman tarafından belirli aralıklara tüketilmesi önerilmekte olan besinlerden birisi de yaban mersinidir. Sonuç olarak Yaban mersini tüketilmesinin içeriği sebebiyle oldukça faydası bulunmaktadır. Netice olarak Folat, riboflavin, lif, magnezyum, niasin, potasyum, demir. bakır ve çinko içeriğinde varlığı bilinmektedir. Bunların yanı sıra C ve K vitamini de içeriğinde oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

Uzmanlar tarafından gün içerisinde yarım bardak kadar tüketilmesi önerilmektedir. Bu miktarda olan tüketimin insanda olan ihtiyacı karşıladığı bilinmektedir. Fazla miktarda alınmasının zararları olabilir.

 

Oyla post

One thought on “En İyi Antioksidan Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir