Az Bilinen Yöresel Lezzetler Nelerdir?

Az Bilinen Yöresel Lezzetler Nelerdir?

Ülkemizin 4 bir tarafı lezzet açısından birçok çeşide ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bir kısmı hepimiz tarafından biliniyorken bir kısmını yeni şeni keşfediyoruz. Az bilinen yöresel lezzetler olarak tabir edilen ve tadıldığında oldukça büyük bir beğeni ile karşılaşılan lezzetleri sizlere tanıtacağız.

Az bilinen yöresel lezzetler Cennet Künkü

Daha önce ismini belki de hiç duymadığınız fakat tattığınızda oldukça beğeneceğiniz lezzetlerden ilki Cennet Künkü. Lezzet Bursa yöresine ait ve bu bölgede bile çok fazla bilinmiyor. Bol kaymak, şerbet ve fıstık ile yapılan son derece harika bir tatlı olarak karşımıza çıkan bu lezzet son derece beğeniliyor. Ayrıca bu tatlı Bursa için İskender Kebaptan sonra gelen en iyi lezzet olarak da tarif ediliyor.

Gelincik Böreği

Az Bilinen Yöresel Lezzetler

Az bilinen yöresel lezzetler olarak söyleyebileceğimiz bir diğer şey ise Gelincik Böreği. Bilenlerin vaz geçemediği lezzetler arasında yer alıyor. İzmir şehrine ait olan bu börek yiyenler tarafından oldukça beğeniliyor. Bununla birlikte yapımı kolay ve ayrıca masrafsız. Tüm bunların yanı sıra sağlık açısından da son derece makul bir börek. Ispanakla yapılması lezzeti ayrıca sağlıklı kılıyor.

Düğülü Haşhaş Tatlısı

Tatlı severlerin yediklerine pişman olmayacakları lezzetin adı Düğülü Haşhaş tatlısı. Az bilinen lezzetler olarak tarif edilebilecek olan bu tatlı Afyon yöresine ait olarak bilinen bir lezzettir. Ayrıca birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bilenlerin tadından vazgeçemediği bu lezzet tatlı severlere tavsiye edilmektedir. Ayrıca haşhaş severlerin son derece beğeneceği ve tam not vereceği bir tatlıdır.

Az bilinen yöresel lezzetler Kabak çiçeği dolması

Kabak çiçeği dolması daha önceden birçok kişinin duymadığı ender bilinen bir tatlı. Antalya yöresine ait ve bu bölge içerisinde severek tüketilmekte olan bu tatlı kabak çiçeklerinden hazırlanıyor.  Zamanı geçmiş çiçeklerin toplanmasıyla yapılan tatlı istenilen kıvamı bulmuyor.

Ayrıca bu lezzetler dünya genelinde de takip edilmektedir. Bununla birlikte ülkemize bu sebeple yılda milyonlarca kişi misafir olarak gelmektedir. Bizlerin bile birçok lezzetten haberi olmadığı aşikardır.

Oyla post

One thought on “Az Bilinen Yöresel Lezzetler Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir