Doğal Yoldan İltihapla Savaşan 7 Yiyecek

Doğal Yoldan İltihapla Savaşan 7 Yiyecek

İltihap, çeşitli günlük aktiviteleri yerine getirmede rahatsızlığa neden olan sağlık sorunlarından biridir. Size bu sıkıntınızı doğal yollarla geçirmenizde yani iltihapla savaşmanıza yardım edebilecek birkaç iltihap sökücü gıda hazırladık.

• Uzun süre kalırsa iltihap çok kötü olabilir
• Meyveler lif, vitamin ve minerallerle doludur
• Sızma zeytinyağı, güçlü anti-enflamasyon etkisi yapar

İltihap, vücudun bağışıklık tepkisinin bir parçasıdır. Bazı durumlarda, örneğin diziniz bir darbe aldığında ve dokularınızın bakım ve korumaya ihtiyacı olduğunda iyi ve faydalı olabilir. Yine de, bazen iltihap gerekenden daha uzun süre kalabilir ve faydadan daha fazla zarara neden olabilir.

Koşullar iyi olmadığında, stres, enflamatuar ürünler ve düşük aktivite seviyeleri bunu daha kritik hale getirebilir. İşte iltihaplanma ile savaşmanıza yardımcı olacak 7 antiinflamatuar gıda!

iltihap Sökücü Yiyecekler

Yemişler

Asla yemişleri küçümsemeyin, meyveleri lif, vitamin ve minerallerle dolu küçük meyvelerdir. Bunlardan herhangi birini tüketebilirsiniz, çünkü çokça çeşitlilik bulunmaktadır ama bazıları ise şunlardır:
• Çilek
• Ahududu
• Böğürtlen
• Yaban Mersini
Yemişler antosiyaninler adı verilen antioksidanlarla zenginleştirilmiştir. Bu bileşikler hastalık riskinizi azaltabilecek anti-iltihap etkilere sahiptir. Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için NK hücreleri olarak da adlandırılan doğal öldürücü hücreler üretilir.

iltihap-sökücü

Yağlı balık

Bildiğiniz gibi yağlı balıklar büyük protein kaynağıdır ve omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ile doludur. Tüm balık türleri bazı omega-3 yağ asitleri içerir, ancak aşağıdaki verdiğimiz yağlı balıklar en iyileri arasındadır:
• Somon
• Ringa
• Sardalya
• Orkinos
• Hamsi

Vücudunuz bu yağ asitlerini resolvins ve protectin adı verilen bileşikler halinde metabolize eder.

Bitter Çikolata

Kim tatlı sağlıklı olamaz diyor? Lezzetli, zengin ve doyurucu bitter çikolata, iltihabı azaltan antioksidanlarla doludur. Flavanoller, çikolatanın iltihap önleyici etkilerinden sorumludur ve atardamarlarınızı sağlıklı tutan endotel hücrelerini korur. Bitter çikolata’nın özellikleri hastalık riskinizi azaltabilir ve sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olabilmektedir.

Doğal Pembe Çikolatayı duydunuz mu?

Domates

Besin maddesi deposu, domatesler C vitamini, potasyum ve likopen bakımından oldukça yüksektir; Likopen, pro-enflamatuar bileşiklerin birkaç kanser türüyle ilgili olarak azaltılmasında özellikle faydalı olabilir. Zeytinyağında domates pişirmek, emilen likopen miktarını artırabilir.

Zerdeçal

Körilerde ve diğer Hint yemeklerinde kullanılan güçlü ve toprak tadında bir baharattır ve ayrıca anti bakteriyel özelliklere de sahip bir baharattır. Zerdeçalda bolca miktarda anti-enflamatuar besin olan kurkumin bulunmaktadır, ki bu özelliği ile de dikkat çekmektedir. Zerdeçal, artrit, diyabet ve diğer hastalıklarla ilgili iltihabı azaltmada etkilidir. İzole kurkumin ile dolu takviyeleri almak çok daha etkilidir.

Üzüm

Üzümler, iltihabı azaltmada yardımcı olan antosiyaninler bakımından zengindir. Üzümler ayrıca kalp hastalığı, diyabet, obezite, Alzheimer hastalığı ve göz hastalıklarıyla başa çıkmada yardımcı olur. Sağlık açısından birçok yararı olan başka bir bileşik olan resveratrol’ün da en iyi kaynağıdırlar.

iltihap-sökücü

Sızma Zeytinyağı

Tekli doymamış yağlar bakımından zengin ve Akdeniz diyetindeki temel lif, sızma zeytinyağı yiyebileceğiniz en sağlıklı yağlardan biridir. Sağlığa çok sayıda faydası bulunmaktadır.  Sızma zeytinyağı ayrıca kalp hastalığı, beyin kanseri ve diğer ciddi sağlık durumları riskini azaltmada yararlıdır. Zeytinyağında bulunan bir antioksidan olan oleocanthal’in etkisi, ibuprofen gibi antienflamatuar ilaçlarla karşılaştırılmıştır. Sızma zeytinyağında anti-enflamatuar faydaların diğer rafine zeytinyağlarından çok daha fazla olduğunu unutmayın.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir