Antalya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Antalya’nın En Meşhur 5 Yemeği

En Meşhur Antalya Yemekleri

Sıcacık memleketi, mavinin bin bir tonlu deniziyle kendisine hayran bırakan Antalya şimdi sizleri, mutfağının eşsiz Antalya yemekleri de kendine hayran bırakacak. Şöyle bir düşünüyoruz Antalya’nın nesi meşhur, Antalyada ne yenir, ne içilir diye önce aklımıza bir şey gelmedi, bulamadık Antalya’ya özel bir şeyler. Belki siz de Antalya mutfağı deyince bir durup düşündünüz önce ama birazdan hazırladığımız listeyi okuyunca ağzınızın sularının akacağına eminiz. Deniz kenarı bir şehir olması hasebiyle yöresel lezzetlerinin deniz mahsullü, yeşillikli olduğunu düşündürtse de kendine has etli lezzetleriyle de oldukça dikkatleri çekiyor. Daha fazla sizi merakta bırakmadan Antalya’nın en meşhur 5 yemeği listemize geçelim.

1. Laba Dolması

Okuyucularımızı şaşırtalım ve listenin başına şöyle güzel etli bir lezzet koyalım dedik. Kuzu kaburgasıyla yapılan bu muhteşem yemeğin yapımı; kaburga haşlanır ardından yoğurtla buluşur ve fırında pişmeye bırakılır. Bir de öyle eşsiz bir iç pilav hazırlanır ki yerken hayret edersiniz. Kim demiş denizi olan memlekette et pişmez diye! Pişer, hem de nasıl…

Mardin’in En Meşhur Yemekleri için tıklayın

2. Cive

Domateslidir kendisi, pirinç ya da bulgur da eşlik ederek bir sebze yemeği halini alır. Yapımı kolay olduğundan Antalya yemekleri arasından vazgeçilmezlerden, şipşak hazırlananlardan olduğundan sıklıkla sofralarda yerini alır. İlk gördüğünüzde meze olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında yedikçe yedirten bir sebze yemeğidir.

3. Gökçesu Pilavı

İşte bu pilav görüntü itibariyle tam bir Antalya yemeği dedirtiyor kendisine. Çünkü öyle bildiğiniz pilavlardan değil. İçinde nohut ararsan var, maydanoz, dereotu ararsan var, üstelik bolca da havuç var. E gözünüzde canlandı değil mi? Ne kadar da Antalya sofralarına yaraşır bir pilav olduğunu siz düşünün.

4. Kabak Çiçeği Dolması

Kabak çiçeği dolması pek duyulmuş bir şey değil, evet ama neden olmasın. Kulağa ilginç geliyor ama lezzetine de doyum olmuyor doğrusu. Dolmanın ince olması, içindeki pilavın lezzetinin dolu dolu yaşanmasına yardımcı oluyor.

Kayseri’nin En Meşhur Tatlısı Nevzine‘yi duydunuz mu?

5. Alanya Bohçası

Ana maddesi krep olan bu yemek hem kahvaltı sofralarınıza, hem beş çayınıza hem de akşam yemeklerinize eşlik eden joker bir parça resmen. İçine kuzu eti koyuyorsunuz akşam yemeği oluveriyor, peynir koyuyorsunuz kahvaltılık oluveriyor.

Antalya yemekleri arasından eksik kalan bildiğiniz daha fazla Antalya’nın meşhur lezzetleri varsa, bize yorum kısmından ulaştırabilirsiniz. Biz de yeni Antalya lezzetleri öğrenelim.
 

Oyla post

One thought on “Antalya’nın En Meşhur 5 Yemeği

 1. Kolay Ve Pratik

  Süresi kişiye göre değişir
  Kolay ve pratiktir
  Fazla para harcatmaz
  Sağlık için yararlıdır
  Her zaman yapılabilir
  En çok tercih edilendir
  Bilin bakalım
  Nedir bu
  Tempolu ve normal yürüyüş

  Ankara, 15.3.2021, Nuri Hakan Tataroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir