Mardin’in En Meşhur 5 Yemeği

Mardin’in En Meşhur 5 Yemeği

Mardin diyoruz bu kez. Tarihi oldukça köklü olan bir şehir bu Mardin, köklü olduğu kadar büyük ve şanlı değerlere de sahip. Onca farklı kültürü büyüten şehir, oldukça farklı ve eşsiz doğal güzelliklere sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Bunların dışında Mardin mutfağı da bir o kadar geniş ve eşsiz lezzetlere sahip. Hem kültürü, hem mutfağı hem doğal güzellikleriyle dopdolu bu şehrin mutfak lezzetlerine bir göz atmazsak arkamızdan ağlar. Belki şimdiye kadar birçok kez gitme şansı buldunuz, bir dahaki sefer için plan yapıyorsunuz, belki hala aklınızda bir gezi planı olarak hayata geçirilmeyi bekliyor. E haliyle Mardin’de ne yenir? sorusu da sorulmayı bekliyor. Eminiz Mardin’in en meşhur 5 yemeği yazımız sizi hareket geçirecek. Hadi Mardin’in en meşhur 5 yemeği listemize bir göz atalım:

1- Soğan Kebabı (Mardin’de ne yenir sorusunun en güzel cevabı)

Adı gibi bol soğanlı bir kebap deneyimine ne dersiniz? Kıymalı harcı, bol soğanları ve salçalı sosuyla fırına verilen lezzet, farklı bir kebap tatmanızı sağlıyor. Eğer bir soğan severseniz, zaten bu yemek baş tacınız olacak. Farklı bir lezzet olan soğan kebabı, Mardin Mutfağı‘nın şaheserlerinden biridir. Bu sebeple mutlaka tadılmalı.

2- Alluciye (erik ve et hiç aklınıza gelir miydi?)

Adı oldukça değişik değil mi? İnsana adını duyunca herhangi bir şey çağrıştırmayan, neyle karşılaşacağınızı bilemediğiniz bir yemek olduğu kesin. Alluciye, kuşbaşı doğranmış kuzu etinden yapılan bir çeşit yahnidir. Fakat alluciyeyi farklı kılan şey, içerisinde yeşil erik olması. Eminiz buna da şaşırdınız. Ama önyargılı olmayın, Mardin’in en meşhur yemekleri arasına giren bu lezzetin tadı damağınızda kalacak.

3- Firkiye

Alluciye gibi bunun da size farklı hisler uyandırdığına eminiz. Mardin yöresel yemekleri arasında oldukça meşhur olan bu yemek de alluciye yemeğine oldukça benzeyen bir yemek. Yine kuşbaşı kuzu eti ve bu sefer çağlanın bir araya geldiği bir yemek. Yahni değil sadece kavurma şeklinde olan bu yemek, üzerine limon sıkılarak ve ince kıyılmış maydanozla yeniyor. Her ne kadar kulağa çok karışık gelse de, tadına bakmadan karar vermeyin deriz.

4- Dobo

Mardin yemekleri neden bu kadar garip isimlere sahip biz de bilemedik ama sizin de anladığınız üzere neredeyse tamamen et temelli bir mutfak, Mardin mutfağı. Mardin’de ne yenir sorusuna güzel bir cevap olan bu yemek, kuzu kol ile hazırlanan bu yemek, bir porsiyonuyla birçok kişiyi doyurabilen eşsiz Mardin yemekleri arasında.

5- Sembusek

Adını belki ilk defa duyuyorsunuz ama tanıdık, daha bildik bir lezzet bu sefer. Çokça lahmacuna benzeyen, et ve hamurun birleşiminden oluşan Sembusek, sac üzerinde evlerde yapılabildiği gibi fırınlara verilerek de yapılabiliyor. Çok farklı bir lezzet gibi durmasa da, Mardin’in en meşhur lezzetleri arasında yerini alıyor.

 

Oyla post

One thought on “Mardin’in En Meşhur 5 Yemeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir