Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcan Kebabı Tarifi

Gaziantep’in en ünlü lezzetlerinden biri olan nefis Patlıcan Kebabı, her ne kadar bu şehirde ünlü olsa da, her eve girmiş güzide lezzetlerimizdendir. Ama tabi şöyle de bir durum var; bu yemek biraz ağır ve yapımı da uğraştırıyor, bu sebeple öyle çok sık yapılan bir tarif olamıyor Patlıcan Kebabı tarifi. Ama olsun, arada sırada yaptığınızda çokça lezzetli olsun istiyorsanız, sizin için tam kıvamında bir patlıcan kebabı tarifi hazırladık!

Gerçek Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır? (detaylı bilgi)

patlıcan-kebabı

 


Leziz Patlıcan Kebabı Tarifi

Öncelikle malzemelerimize bir göz atalım;

4 adet orta boy patlıcan

300 gram kıyma

3 adet orta boy domates

4 adet sivri yeşil biber

Karabiber, tuz

Yarım bardak su

Malzemelerimiz hazırsa, şimdi gelelim yapılışına;

Güzelce yıkadığınız patlıcanları, kabukları soyulmadan 2 parmak kalınlığında olacak şekilde muntazam olarak parçalara ayırın. Domatesleri dört eşit parçaya bölün. Sivri biberleri ise dilediğiniz şekilde, çok da iri parçalar halinde olmayan halde dilimleyin. Ardından kıyma, karabiber ve tuzu birbirleriyle özdeşleşene kadar yoğurun. Yoğrulan kıymalı harçtan patlıcan parçaları adedi kadar köfte hazırlayın. Tepsiye bir patlıcan bir köfte olacak şekilde sırayla dizin. Patlıcan ve köfteler bitene kadar bu işleme devam tepsiyi ortalayarak devam edin.

patlıcan-kebabı

 

Kaç kalori?

Son olarak da yarım bardak suyu tepsiye ilave ederek 200 derece ısıya ayarlanmış fırında pişmeye bırakın. Patlıcan ve köfteleri dikkatlice gözleyin, takip edin, hafif pişme kıvamına geldiklerinde tepsiyi çıkartarak domates ve biberleri de tepsiye ilave ederek tekrardan pişmeye bırakın. Bu sefer hepsi kıvamını bulduğunda Patlıcan Kebabınız hazır demektir. Harika kebabınızın yanında güzel soğuk bir ayran da yaparak ev ahalisine servis edin. Hep beraber afiyetle yiyin! Afiyet olsun!

 

Oyla post

One thought on “Patlıcan Kebabı Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir