Gerçek Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır?

Gerçek Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır?

Patlıcan kebabı, Gaziantep mutfağının benzersiz lezzetlerinden biridir. Gaziantep, mutfağının en geniş olduğu illerimizden biridir. Gerçekten zengin bir içeriğe sahip olan Gaziantep mutfağı, et yemeklerinin çeşitliliğiyle de dikkat çekmektedir. Patlıcanın et ile buluşmasıyla ortaya çıkan, oldukça göz dolduran ağır bir yemektir, patlıcan kebabı. Gaziantep’te lahmacun kadar önemli bir yeri olan ve sıkça yapılan bir yemek.

Gaziantep’in çoğu ağır yemeği, yapımının zahmetli olması açısından genellikle misafir kabul edilen, özel günlerde yapılır. Başka bir kısım yemekleri de vardır ki ağır bir yemek olsa dahi, yapımları oldukça kolaydır. Patlıcan kebabı da bu sınıfa giren lezzetli Gaziantep yemeklerinden biridir. İster tencerede isterseniz çöp şişlere dizerek yapabileceğiniz, pişimi sırasında aşçısını üzmeyen, strese sokmayan, oldu mu tam olan bir yemek. Her yiğidin kendine göre bir yoğurt yiyişi olduğu gibi patlıcan kebabını da kendi usulüne uyduran oldukça fazladır. Daha önce dediğimiz gibi, kimi tencerede yapar kimi sebzelerle eti çöp şişe dizer. Çöp şiş kullananlar patlıcan yanına domates ve biber de ilave ederek çeşitliliği sağlarken, tencerede patlıcan kebabı yapanlar, domatesli sos hazırlarlar. Patlıcan kebabına, “balcan kebabı ya da Antep kebabı” diyenler de vardır, köfte harcına toz karanfil, un ve kişniş gibi farklı malzemeler ekleyenler de. Patlıcan kebabını, özel ve güzel kılan en önemli malzemelerinden biri de tabi ki etidir. Gerçek patlıcan kebabı, genç erkek koyun etinden yapılır. Eğer kuşbaşı etten yapılacaksa, etin küşneme, daraklık veya kapak denilen kısımlarından yapılmalıdır. Patlıcan kebabı yapılmadan önce, etin sinirlerinin ayrılmış olması ve bir gün boyunca terbiye içinde beklemesi makbuldür. Kıyma kebap etinin de zırhta çekilmiş olması, patlıcan kebabının namına nam katan bir unsurdur. Pişirilirken de alevli olmayan bir ateşte pişirilmesi lezzetine lezzet katar.

Günümüzde bu kadar detaylı hazırlama yöntemleriyle hazırlanmış patlıcan kebabı bulmak zor olsa da, Gaziantep’e gittiğinizde bu tekniklerde yapılan patlıcan kebabını yeme şansınız oldukça yüksek.

Oyla post

One thought on “Gerçek Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir