Kumru mu?

Kumru mu?

Kumru İzmir’e özgü olan bir çeşit sandviçtir diyebiliriz. Kumru simit hamuruna benzeyen az tuzlu bir hamurdan elde edildiği için diğer sandviçlerden ayrılır. Kumru nedir derseniz de, ismi ise görüntüsünün kumru kuşunun gövdesini andırmasından gelir. Kumru kuşunun gövdesine benzediği için “Kumru” ismini almıştır. Bize sorarsanız pek de benzediği falan yok ama ismini ilk koyanın kafasını bilemiyoruz maalesef.

Kumru Nedir?

İzmir’e gittiğinizde herhangi bir fırından kumru hamurunu pişmiş ve sade şekilde alabileceğiniz gibi birçok sokak satıcısı veya tezgahtardan içine domates, turşu, yeşil biber ve İzmir tulumu konmuş şekilde de satın alabilirsiniz. Bununla birlikte birçok büfede kömür ateşinde pişirilmiş ve içine daha farklı şeyler konulmuş haliyle de bulabilirsiniz. Sadece bunlar da değil tabi ki. Aynı zamanda ünlü restoranlarda da kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Tabi ne kadar orijinal oluyor, orası tartışılır.

Normal bir İzmir kumrusunda Bergama tulum peyniri, domates, biber ve isteğe göre salatalık bulunur. Ekmeğinin bol susamlı olması kumrunun en ayırt edici özelliğidir. Şanı ise 19. Yüzyıllara kadar dayanmakta. Söylentilere göre kumru İzmir’e Makedonyalı göçmenler tarafından getirilmiş. 1960’lı yıllarda Pazar günleri içerisinde sadece domates ve İzmir tulumu konularak yenilen bir lezzetmiş. Daha sonra Amerikalı askerlere tercümanlık yaparken hamburgerle tanışan bir çevirmen, kumruyu Çeşme’nin en ünlü lezzeti haline getiriyor. Bunun için yaptığı şey ise hem kumru ekmeğini hem de içine koyacağı malzemeleri kömür ateşinde kızartmasıymış.

Kaç Kalori?

Günümüzde kumrunun içeriği genişleyerek değişmiş olsa da, Çeşme hala bir kumru imparatorluğu. Günün her öğününde çekinmeden yiyebileceğiniz bir lezzet olan kumrunun bir yeniş tarzı vardır. Öyle çatalla bıçakla yenmez, yüzünüz gözünüz kumrunun tadına bakacak, ellerinizle doya doya yiyeceksiniz ki adının hakkını vermiş olasınız. Kalorisi biraz yüksek ama böyle dertleriniz yoksa tam sizlik!


Kumru Tarifi için tıklayın.


kumru

Oyla post

2 thoughts on “Kumru mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir