Pastırmalı Kuru Fasulye mi?

Pastırmalı Kuru Fasulye mi?

Kuru fasulye, kültürümüzde yerinin büyük olduğu baklagillerden biridir. Fakat kuru fasulyenin doğum yeri sandığımız gibi Türkiye değil Orta Amerika’dır. 16. Yüzyıllarda Amerika’da yetiştirilmeye başlanan kuru fasulyenin 200’den fazla çeşidi bulunurken Türkiye’de bizim bildiğimiz kuru fasulye çeşidi sırık ve bodur olmak üzere iki adettir. Bizim ana yemeğimizin baş tacı kuru fasulyeyi ne yazık ki Türk mutfağında o kadar sık göremiyoruz. Hele ki dünyadaki kullanım alanlarıyla kıyasladığımızda oldukça gerilerdeyiz. Günümüzde kuru fasulyenin en iyisi Konya ve Erzincan şehirlerinde yetişmesine rağmen maalesef buralarda da üretim durma aşamasına gelmek üzere. Şimdi gel gelelim pastırmalı kuru fasülye ye!

Pastırmalı Kuru Fasulye nereden gelmiş?

Kuru fasulye hakkında genel bir bilgi verdikten sonra gel gelelim tarihine. Kuru fasulye bizim için milli bir yemek olsa da Türk mutfağına girişi 18. Yüzyıl itibariyle olmuştur, o da bizim bugün kullandığımız haliyle böyle. Yoksa kuru fasulyenin adı Antik Çağlara kadar uzanır. Türk mutfağına her ne kadar geç girmiş olsa da ününü oldukça hızlı duyuran kuru fasulye günümüzde önemli bir yer tutar. Peki bu kuru fasulye nasıl milli olmuştur ve nasıl bu kadar hızlı ün salmıştır? Hikayesi oldukça garip. Bundan 53 sene evvel bir İngiliz gazetesi “Hangi ülke en çok hangi yemeği sever?” adlı bir yazı yayımlamış. Türk mutfağına da yer verilen yazı da Türklerin en sevdiği yemeğin kuru fasulye ve pilav olduğu yazılıymış. Kısa bir zaman sonra bu haber Türk gazetelerine de yansımış ama farklı bir şekilde, o da şu: “Artık İngilizler de kabul etti ki milli yemeğimiz kuru fasulyedir.” Ondan sonra tut tutabilirsen kuru fasulyeyi!

Orta Amerika fasulyeyi bilip yerken, biz Anadolu’da ne yer ne içerdik dediğinizi duyar gibi olduk, hemen cevap verelim, biz bakla yermişiz. Hele ki biz baklayı fasulye daha Amerika’ya gelmezden evvel bin bir türlüsünü yapar, yermişiz.

Kuru fasulye bizim ne kadar millidir bilemeyiz ama yemeyi çok sevdiğimiz kesin. Hele yanında kıvamında bir pilav ve turşu varsa değmeyin keyfimize! Belki de kendini çok önemseyen kişilere “Kendini fasulye gibi nimetten sayma” dememiz bu yüzdendir, kim bilir.


Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi için tıklayın.


pastırmalı-kuru-fasülye

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir