İzmir’in En Meşhur 5 Yemeği

İzmir’in En Meşhur 5 Yemeği

izmirin Neyi Meşhur?

İzmir mutfağı diğer tüm şehirlerin mutfaklarındaki gibi oldukça geniş bir yelpazeye sahip ama herkes bunu biliyor mu acaba? izmirin neyi meşhur denilince insanın aklına yüksek ihtimalle zeytinyağlı yemekler, sebzeler bir de deniz mahsulleri geliyor. Aslında bunlar bile başlı başına yeterli ama çok fazla bilgiye sahip olunmadığından belki de, sanki İzmir mutfağında çok çeşit yokmuş gibi geliyor. Halbuki iş hiç de öyle değil. O kadar geniş, lezzetli ve çeşitli bir mutfağa sahip ki birazdan vereceğimiz listeyle hiç duymadığınız lezzetlerini duyacaksınız. Geniş ve çeşitli bir mutfağa sahip olduğunu göstermek için İzmir’in en meşhur 5 yemeği listemize boyoz, kumru ve gevrek gibi genel bilinen lezzetlerini eklemedik. Biliyoruz, bunlar İzmir’i İzmir yapan, tüm Türkiye’de bilinen lezzetler ama diğer lezzetlerine de haksızlık etmek istemiyoruz. Neyse lafı uzatmayalım, İzmir’in en meşhur 5 yemeği listemize geçelim:

Kumru’nun Tarihçesi için tıklayın

1- Şevketibostan

Bilemiyoruz belki bu bitkiyi daha önce duydunuz, belki ilk defa duyacaklarınız arasında. Şevketibostan, şevket otu ya da akkız olarak bilinen bir bitkidir kendileri. İzmir halkı da sahip oldukları bu değeri değerlendirmeyi bilmiş. Pişirilirken biraz anason kokan, yerken de hafif bir anason tadı alacağınız bir yemek. Haşlanarak, zeytinyağlı, etli ya da kavrularak yapılabilen İzmirlilerin baştacı bir yemek.
2- Asma Yaprağında Barbun

Asma yaprağında barbunya dedik, peki sizin aklınıza ne geldi? Barbunya dediğimiz bir tür balık cinsi olan barbunya. İzmir’in konumu nedeniyle, sebze ve deniz ürünleri yoğunlukta tüketilen bir şehir. E İzmirliler de bu iki farklı lezzeti bir araya getirmişler ve en meşhur yemekleri arasına girmiş asma yaprağında barbunya. Barbunya dediğimiz balıklar özel bir sosla soslanarak asma yaprağına sarılır ve fırında pişirilir. Farklı bir lezzete sahip olduğu kesin.

3- Kirde Kebabı

İzmir mutfağına Osmanlı saray mutfağından miras kalmış, İzmir’e ait muhteşem ve köklü lezzetlerden biridir. izmrin neyi meşhur sorusunun en güzel cevaplarından olan bu yemeğin dana eti ile yapılması en büyük özelliklerden. Günümüzde krep tarzı hamurların arasına dana etinin yerleştirilmesiyle şeklini alan bir lezzet. Tabi Osmanlı mutfağında el yapımı lavaşların arasında yapıldığını düşünüyoruz. Günümüzde pratiklik kazanması açısından krep hamuruna dönüşmüş olsa da lezzetinden hiçbir şey kaybetmemiş. Servis etmeden önce üzerinin yoğurtla taçlandırıldığını da unutmadan söyleyelim.

4- Arapsaçı

Bir başka İzmir lezzetlerinden arapsaçı. Tek başına bir yemek olarak tüketilmiyor bu bitki. Ama istenirse zeytinyağı ve sarımsakla harika bir meze yapılabiliyor veya kuzu etinden yapılan yemeklere seve seve eşlik edebiliyor. Başka birçok şehirde farklı isimlerle bilinen bir bitki, tabi çoğunlukla Akdeniz ve Ege bölgesinde bulunan şehirleri kastediyoruz. Gaz söktürücü olarak da tüketilen bir bitki kendisi. E söz konusu denizli memleketler olunca bitkisinden otundan geçilmiyor.

5- Kabak Pabucaki

İsmi biraz değişik, sebebi ise İzmir mutfağına Girit’ten gelmiş olması. Kabak pabucaki ya da sandal sefası olarak bilinen bu yemek, İzmir tulumu, nane, dereotu, maydanoz ve kabakla yapılıyor. İzmir tulumu ve bu otlarla zeytinyağı ve kabak buluşunca da farklı bir lezzet çıkıyor ortaya. Denemeden geçmeyin…

Konuk olduğumuz İzmir mutfağından izmirin neyi meşhur sorusnunun leziz cevapları ile ayrılıyoruz. Burada sayamadığımız onlarca lezzeti de tabi ki biliyoruz…

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir