Güveçte Sütlaç mı?

Güveçte Sütlaç mı?

Güveçte sütlaç, kültürümüzde oldukça yaygın olan ve en eski tatlılarımızdan biridir. Eskilerin bayramlarda olmazsa olmaz olarak gördükleri demirbaş tatlılardandır. Hem lezzeti, hem de hafif bir tatlı olması en çok tercih nedenlerindendir.

Sütlaç aynı zamanda Divan-ü Lügatit Türk eserinde “Uwa” ismiyle anlatılan tatlıdır. Sütlaç tatlısı “sütlü aş” ve “sütlü pirinç” isimleriyle 15 y.y.’dan itibaren yaygınlaşmaya başlamıştır. Saray sofralarını süsleyen, ağır misafirlere yapılan özel bir tatlıydı. İtalyan Papa’nın topraklarımızı ziyaretinden sonra ülkesinde üzerine tarçın ve şeker serpilmiş Türk usulü sütlü pirinç adıyla yapımına başlanmış ve böylece ülke sınırlarını aşmıştır sütlaç.

 

Kaç Kalori?

Hem Leziz Ham Hafif Tatlı: Güveçte Sütlaç

Günümüzün de en gözde tatlılarından biri olan sütlaç, pirinç, süt ve şekerden yapılan, kişiye göre kıvamının farklılık gösterdiği ama genel anlamda pirinçlerin çok sert olmayacak şekilde ağıza tane tane geldiği kıvamı uygun görülen bir tatlıdır. Sütlacın ününün yurt dışına taşmasıyla, yurt dışında tarçın sosu ve badem şekerlemeleriyle servis edilir.

Sütlaç yemenin pek zamanı olmasa da, genellikle Ramazan günlerinde oldukça fazla tercih edilir. Hem hafif, hem de mideyi rahatlatması, onu Ramazan sonralarının tercih edilen tatlıları arasına sokmuştur. Bazı insanlar sütlacı muhallebi ile karıştırsalar da, zaten aynı tatlılar deseler de, aslında çok farklıdır. Çünkü sütlacın içinde pirinç vardır ve üstüne kuruyemiş ya da baharat eklenmektedir. İşte bu özellikleri de onu muhallebiden ayırmaktadır.

Peki normal sütlaç ile güveçte sütlacın farkı nedir? derseniz hemen belirtelim. Lezzet olarak çok fazla bir farklı bulunmuyor. Fakat sütlaç yapıldıktan sonra güvece koyulur ve fırında bir süre kızarmaya bırakıldıktan sonra üst tabakası kızarır. İşte fırında sütlacın farkı da budur. Farklı bir lezzet daha katılmış olur, ki bazıları buna bayılır!

Üzerine her ne kadar farklı şeyler serpilse de, ona her zaman yakışan yegane baharat tarçındır. Kaselerde yapılan sütlaç bile her ne kadar lezzetli de olsa, güveçte sütlaç çok ayrı bir yere sahiptir. Gözünüzün önünde canlandıysa, hemen size leziz bir tarif verelim;


Güveçte Sütlaç Tarifi için tıklayın.


güveçte sütlaç


 

Oyla post

One thought on “Güveçte Sütlaç mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir