Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi Tarifi

Şimdi belki soracaksınız; Türk kahvesi tarifi mi olur diye? Ama emin olun tam kıvamında kahve yapabilmek ayrı bir maharet istiyor. E biz de siz güzel kahveler yapabilesiniz, misafirlerinizi mutlu edebilesiniz diye bir tarif hazırladık. Çünkü biliyorsunuz ki yapılan her kahve öyle güzel ve köpüklü olmuyor. Bunu garantiye alabilmeniz için size yardımcı olmak istedik.

Zamanında Türk kahvesi şekersiz yapılırmış, tatlandırsın diye yanına lokum ikram edilirmiş. Fakat günümüzde Türk kahvesinin şekerli, şekersiz, orta, çok şekerli veya az şekerli gibi çeşitleri olduğundan tarifi 2 kişilik orta şekerli Türk kahvesine göre verelim dedik.

Türk Kahvesinin tarihçesini biliyor musunuz?

 

türk kahvesi


Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

Öncelikle malzemelerimize bir göz atalım;

2 tatlı kaşığı Türk kahvesi

1 tatlı kaşığı toz şeker

2 fincan su

Kaç Kalori?

Malzemelerimiz hazırsa, şimdi gelelim yapılışına;

Türk Kahvesi Yapılışı:

Cezveye öncelikle tüm malzemeleri alıp iyice karıştırıyoruz. Kısık ateşte ocağın üstüne alalım. Kahve ateşe konulduktan sonra karıştırılmıyor. Kaynayana kadar karıştırmadan, kısık ateşte bekliyoruz. Kaynamaya başladıkça oluşan köpüğü fincanlara bölüştürüyoruz. Köpükler dağıtıldıktan sonra son kez cezvedeki kahveyi kaynatıp fincanlara döküyoruz.

2 kişilik şekerli Türk kahvesi için ise, 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1,5 tatlı kaşığı şeker ve 2 fincan su yeterli olacaktır. Çok şekerli veya az şekerli isteğine göre şeker miktarı arttırılıp azaltılabilir.

E şimdi misafirlerinizi mutlu edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Oyla post

2 thoughts on “Türk Kahvesi Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir