Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Günümüzde birçok evde artık hazır süt, hazır yoğurt tüketiliyor. Taze sağılmış sütün kokusunu, sıcacık sütten yapılmış yoğurtun tadını unuttuk neredeyse. Halbuki ne kadar da güzeldi çocukluğumuzda ev yapımı yoğurdu yemeklerin yanında yemek. Annelerimiz atıştırmalık olsun diye bir kase yoğurt koyardı önümüze. Ev yapımı yoğurdun yeri her ne kadar unutmuş olsak da hep ayrıdır bizde. Belki taze süte erişebilsek, vakit ayırabilsek evimizden tekrardan eksik etmeyeceğiz yoğurdu. Aslına bakıldığında evde yoğurt yapmak o kadar kolay ki. Tempolu hayatın içinde, ihmal ediyoruz. Öyleyse bir bakalım ev yapımı yoğurt nasıl mayalanır?

yoğurt-nasıl-mayalanır

Gerçek Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Biliyoruz ki yoğurt yapmak için süte ihtiyacımız var. Sütü nereden, nasıl temin etmeliyiz? Öncelikle evde yoğurt mayalayacaksak çiğ süt kullanmaya özen göstermeliyiz. Neden hazır süt değil de çiğ süt diyecek olursanız, sütün her türlü mineralinden ve vitamininden faydalanmanız için diyebiliriz. Sonuçta sağlıklı olsun diye evde yoğurt mayalıyoruz değil mi? Bu nedenle yoğurt mayalarken hazır süt değil de güvendiğiniz, tazeliğinden emin olduğunuz yerlerden çiğ süt almanız önemli. Çiğ süt alırken, tek bir hayvandan sağılmış sütü temin etmeyi unutmayın. Birkaç hayvandan sağılmış karışım bir süt yaptığınız yoğurdun kıvamını kötü etkileyecektir.

Adım Adım Mayalama Tarifi

Gel gelelim yoğurdun nasıl mayalandığına! Şöyle kıvamı muhteşem, tadı enfes bir yoğurt nasıl mayalarız? Az önce de bahsettiğimiz gibi temel ürünümüz olan sütün kalitesi önemli. Önceliğimiz, temiz ve taze olduğundan emin olduğumuz sütü temin etmek. Yoğurdu mayalayacağınız kaba almadan önce kabın üstüne süzgeç ya da tülbent sererek sütü buradan geçirin. Böylece süte karışmış yabancı maddeler varsa, sütten ayrışmış olacaktır. Süzülen süt orta ateşte kaynamaya bırakılır. Bu işlemle son olarak mikroplarının kırılması ve yoğurdun mayalanacağı ısıya getirilmesi hedeflenir. Süt kaynayıp kabarmaya başladığında altı kısılır ve bir 10 dakika daha kaynamaya bırakılır. Kaynatma işlemi bittiğinde süt ılımaya bırakılır. Bu esnada sütün sıcaklığını ayarlamak da önemlidir. yoğurdunuzun ideal kıvama geçebilmesi için sütün sıcaklığını ayarlamak önemli bir aşamadır. İnternette yapacağınız araştırmalarda bilimsel olarak bir sıcaklık değeri verildiğini görürsünüz. Ama annelerimi hiçbir zaman termometre kullanmaz yoğurt yaparken. O nedenle, ılıma sıcaklığını ayarlarken parmağınızla süte dokunun.

yoğurt-nasıl-mayalanır

Eğer eliniz yanmayacak kadar sıcaksa süt ideal ılıma seviyesine ulaşmış demektir. Artık yoğurdunuzu mayalayabilirsiniz. Elinizde bulunan bir miktar mayaya, bu komşunuzdan ya da annenizden aldığınız ev yapımı bir tatlı kaşığı kadar yoğurt olabilir, ılıklaştırdığınız sütten ilave eder karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sütün içerisine dökerek karıştırın. İşlem tamamlandıktan sonra hiç vakit kaybetmeden sütün bulunduğu kabın kapağını kapatın ve etrafını birkaç havluyla sarın. Oda sıcaklığında 4-5 saat mayalanmaya bırakın. Bekleme süresi de tamamlandıktan sonra yoğurdunuzu artık mayaladınız ve keyifle tüketin.

Bu şekilde evinizde kolayca yoğurt mayalayabilirsiniz ve ev yapımı yoğurt tüketmenin keyfini ailenizle çıkarabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir