Samsun’un En Meşhur 5 Yemeği

Samsun’un En Meşhur 5 Yemeği

Karadeniz Bölgesinin en güzel ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Samsun’dayız bu defa. Aklımıza gelen, acaba Samsunun neyi meşhur sorusu ile harekete geçtik. Samsun’un birbirinden özel ve güzel, belki birçoğunuza farklı gelebilecek lezzetlerinden en meşhur 5 yemeğini derledik, toparladık, size sunmaya hazır hale getirdik. Eğer bir Karadenizliyseniz zaten bildiğiniz ve aşina olduğunuz yemekler olduğuna eminiz, fakat eğer Karadeniz Bölgesi hakkında pek bir fikriniz yoksa ve bu konu sizi biraz ilgilendirdiyse, sizlere Samsunda ne yenir sorusunun cevabı niteliğinde yemek önerisi olabilecek Samsun’un en meşhur 5 yemeği listesine bir göz atmanızı öneriyoruz. İşte başlıyoruz;

1. Lahana Çorbası

Bilemiyoruz biliyormusunuz ama Karadeniz Bölgesinin vazgeçilmezidir kara lahana. Ayrıca tek başına bile Samsun’un meşhur yemeği olabilir, o derece yani. Kara lahana çorbası da hem ara sıcak hem de başlı başına bir ana yemektir. Kara lahana, fasulye, kuyruk yağı katılarak yapılır ve Samsun mutfağının vazgeçilmez yemeğidir.

samsun lahana çorbası
Leziz lahana çorbası

2. Mısır Çorbası

Hazır Samsunda ne yenir konusuna girmişken çorbalardan da bahsedelim dedik, çünkü Samsun’da kuru bakliyatlardan yapılan çorbalar oldukça meşhurdur. Kara lahanada da olduğu gibi, mısır çorbasında da fasulye ve farklı olarak mısır yarması (kırılmış mısır) kullanılır. Çorba, yanına tuzlanmış kuru soğanla yenebileceği gibi, çorbanın içine bir miktar yoğurt katılarak da yenir, tabi biraz da tercih meselesi. Bu çorba da kara lahana çorbası gibi hem ara sıcak hem de ana yemek olarak tüketilebilir. Artık bu seçim de o günkü ruh halinize kalmış.

samsun mısır çorbası
Farklı lezzetiyle mısır çorbası

Mısır ekmeğinin geçmişi hakkında bilmedikleriniz

3. Turşu Kavurması

Samsun’un neyi meşhur diye bir soruyla karşılaştığınızda belki hiç akla gelmez ama Samsun’da bildiğiniz taze fasulyeden turşu yapmak yaygındır. Turşuyu kavurarak tüketmekse daha da yaygındır. Uzun ve ince doğranan soğanlar tereyağında kavrulur, ardından turşu ilave edilir ve sıcak veya soğuk olarak tüketilir. Ülkenin diğer kesimlerinde yaşayanlar için kulağa çok garip gelen bir yiyecek olsa da, Samsun’da pilavüstü kuru fasülye kadar doğaldır. Her çeşit turşunun kavurması yapılabildiği gibi kahvaltı dahil her öğünde yenebilen iyi bir yancıdır. Yancılar candır…

samsun turşu kavurması
Sabahların sultanı turşu kavurması

4. Kuymak

Kuymak aslında Karadeniz Bölgesinde yaygın olarak tüketilse de Samsun’un en meşhur yemeği olduğu söylenebilir. Samsun mutfağının kahvaltılarını da süsler tabi ki. Mutlaka adını duymuşsunuzdur hatta belki tadına bile bakmışsınızdır. Şimdilerde Karadeniz dizileriyle oldukça meşhur olmuş bir kahvaltılıktır kendileri. Muhteşem lezzetiyle Samsun yöresel yemekleri arasında olan Kuymak, kesinlikle denemeye değer.

samsun kuymak
Ekmek bandırmalık kuymak

5. Hamsili Köfte/Ekmek

Karadeniz şehri olmak kolay değil tabi ki, hamsi bir Samsunlunun can damarıysa ondan ekmek de yapar haliyle. Eğer ekmeği yadırgadıysanız siz bir de baklava, pasta vb. yiyecekleri görmelisiniz. Biraz farklı gelebilir kulağa ama hamsili ekmek lezzetine inanamayacaksınız. Bildiğiniz, temizlenmiş ayıklanmış hamsiyle beraber bir harç hazırlanır ve fırında pişirilerek ekmek yapılır. Köfte şekli verilip de yapıldığından, aynı zamanda hamsili köfte olarak da isimlendirilebilir. Ama tabi ekmek gibi pişirilir.

hamsili köfte
Enfes hamsili köfte

Daha çok meşhur yemek için buraya da göz atabilirsiniz.

Samsun yöresel yemeklerinden, size bir kaç tanesini ağzımız sulanarak sunmaya, Samsunda ne yenir sorusuna cevap olmaya çalıştık. Artık fikirlerden yola çıkıp bi geçerken Samsun’a uğramak size kalmış. Afiyet olsun şimdiden.

Ayrıca bildiğiniz daha farklı yemeklerde varsa, aşağıya yorum bırakarak bize ışık tutabilirsiniz.

Oyla post

3 thoughts on “Samsun’un En Meşhur 5 Yemeği

  1. Samsun karadeniz bölgesinin inci şehridir, büyük şehridir, karadenizin tüm illerinden özellikle doğu karadeniz insanından ikamet eden çok vardır. Samsunun nerdeyse yüzde 70 trabzonludur. Karadenizin en modern şehridir. İnsanları sinirli, inatçı ama saman alevi gibidirler. aynı zamanda yardımsever ve çok vatanperver insanlardır. Samsunu ve samsun iyi niyetli komik insanını çok özlüyorum. Samsunda 18 yılım geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir