Konya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Konya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Konya’nın en meşhur 5 yemeği nelerdir diye düşündük taşındık, sizler için araştırdık bulduk. Konya deyince aklınıza ne gelir? Büyük ihtimal öncelikle Hz. Mevlana olacaktır. Kafalarda pek yemekleriyle yer etmemiş olsa da Konya ve yemek denilince de aklınıza hemen gelen bir şey var biliyoruz. Evet, evet, tabi ki etli ekmek! Genellikle bildiğimiz etli ekmek olsa da Konya mutfağı da oldukça farklı lezzetler barındırıyor. Gelin, Konya’nın en meşhur 5 yemeğine birlikte göz atalım.

  1. Etli Ekmek

Herkesin bu kadar yakından bildiği, Konya mutfağı denilince ilk akla gelen lezzeti tabi ki de en başa yazacaktık. Etli ekmeğin tadına birçok yerde bakma fırsatı yakalayabilirsiniz ama Konya’nın gerçek etli ekmeğini denediğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Konyalılar için de Konya fırınlarında yapılan etli ekmeğin yerini hiçbir şey tutamaz.

2. Mevlana Böreği

Hz. Mevlana’nın şehri olup da onun adıyla bir Konya mutfağı lezzeti olmaması şaşırtıcı olurdu. İçi dolu özel kıymalı harcı ve pofuduk mu pofuduk üçgen şeklindeki yufkasıyla bizim için Konya’nın en meşhur 5 yemeği listesine girdi. Konyalıların çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetidir kendileri.

3. Çebiç

Konya’ya özgü, geleneksel lezzetlerin en önde gelenlerinden biri. Nefi bir bulgur pilavı hazırlanır. Üstüne tandırda pişirilen kuzu eti eklenir ve tadından yenmeyecek kadar lezzetli bir yemek çıkar ortaya. Zahmetli ve oldukça lezzetli olduğundan özel günlerde ve büyük etkinliklerde Konyalılar çebiç yemeği yaparak sevdiklerine ve misafirlerine ikram ederler.

 

4. Papara

İsmi de kendi kadar garip! Nedir bu papara derseniz, tamamen bayat ekmeklerin değerlendirilmesine dayalı bir lezzet. Öyle bayat ekmek deyip geçmeyin, Konya’da ana yemek olarak sofralarda yer alır. Yoğurt, kendine özel sosu ve olmazsa olmaz tereyağıyla inanılmaz bir lezzet. Konya’da özellikle ramazan ayında iftar sofralarına hazırlanan bir yemektir.

5. Fırın Kebabı

Konya’nın en meşhur 5 yemeği listesinin son lezzeti olarak da fırın kebabını seçtik. Konyalıların en hassas tarafları fırın kebabı. Konya’ya özgü özellikleri nedeniyle kıymetli bir yemek. Kuzu veya koyun etinden yapılması, bu koyun ve kuzuların belirli şartlarda yetişiyor olması, pişirilirken fırınlarda kullanılan ateşin bile belirli bir özelliği olması fırın kebabını özel kılıyor.

Oyla post

One thought on “Konya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir