Hibeş Hakkında Bilmedikleriniz

Hibeş Hakkında Bilmedikleriniz

Hibeş, Antalya mutfağına özgü bir meze türüdür. Antalya sofralarının neredeyse olmazsa olmazı bir mezedir. Antalya mutfağında birbirinden farklı birçok kültürün izlerini görebilirsiniz. Günümüzde hala daha varlıklarını sürdüren, Arapların, Giritlilerin ve Yörüklerin şüphesiz ki Antalya’ya kattığı birçok lezzet var. Hibeş de bu lezzetlerden biri. Antalya’da gübeş olarak da bilinir.

Hibeş vaktiyle Antalya’ya gelen Arapların Antalya mutfağına kazandırdığı bir lezzettir. Günümüzde birçok restoranda meze olarak sofralara konulmaktadır. Hibeş’te tahin tadı önde gelir. Tahin neredeyse Akdeniz bölgesiyle özdeşleşmiş, Akdeniz mutfağına yerleşmiş bir lezzet. Birçok Akdeniz bölgesine özgü lezzetlerde tahine rastlamak mümkün. Hibeş de onlardan biri. Humus kadar tüm dünyaya yayılmış olmasa da, bilmeyenler için cipslerine sos olarak tüketilebilir. Hibeş, tek çekilmiş tahinin, limon, tuz, sarımsak, kimyon, kırmızıbiber ve ılık su eklenerek ezilmesi sonucu ortaya çıkan bir lezzet. Bir nevi humusun nohutsuz olan versiyonu denilebilir. Hibeş de bir meze türü olarak, ister kahvaltıda, ister atıştırmalık olarak, isterseniz de bir öğün şeklinde tüketilebilir bir lezzettir. Malzemeleri bulması da yapımı da oldukça kolay olsa bile, kararını bulmak oldukça önemli. Limonu fazla, tahini az bir hibeş, kimse tarafından onay görmez. Siz siz olun, bir kalkayım da hibeş yapayım derseniz iyice araştırın, neyi ne ölçüde koyacağınızı öğrenin, öyle yapın. Bütün bir emeğinizin çöpe gitmesini istemezsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için hibeş hakkında birkaç ipucu verelim size:

  • Yapım aşamasında tahini sürekli olarak aynı yöne doğru karıştırın.
  • Biraz limon eklendiğinde hafif sertleşir gibi olur, bu aşamada bekleyerek yağının çıkmasını sağlayın.
  • Sarımsak, limon ve kimyon katımında tarifinize sadık kalın. Ne fazla, ne az koyun.
  • Tahta kaşık kullanın.
  • Hibeşi yaparken sık sık tadına bakarak ayarını kontrol edin.

Hibeş hakkında çok fazla geçmişine dayalı bilgi olmasa da yapımı ve özellikleri bu şekildedir. Bir Akdenizli iseniz, vazgeçemediğiniz lezzet, ilk kez duyuyorsanız merakınızdan mutlaka deneyeceğiniz ve artık vazgeçemeyeceğiniz lezzet olacak. Bizce denemeye değer. Biz yapmaya başladık bile!


Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir