Gerçek Menemen Tarifi Nasıl Yapılır?

Gerçek Menemen Tarifi Nasıl Yapılır?

Menemen, Türk mutfağının en pratik ve en doyurucu lezzetlerinden biridir bilindiği üzere. Her öğün sofralarımızı süsleyebilen yegane yemek kendileri. Pratikliği nedeniyle, bekar ya da öğrenci evlerinin aynı zamanda da çalışan ev hanımlarının baş tacı. Sabah kahvaltıya yapıyorsunuz oluyor, öğlen acıkıyorsunuz yapıp yiyorsunuz oluyor, e akşam yorgunsunuz hızlıca doymak istiyorsunuz yine menemeni yapıyorsunuz ve hayat kurtarıyor.  Bu kadar çok yönlü bir lezzeti biz de her yönüyle ele alalım dedik ve gerçek menemen nasıl yapılır diye araştırdık. Herkesin kendine özgü, damak tadına uygun bir menemen tarifi şekli var. İçerisine isteğe göre sucuk, mantar vs gibi farklı lezzetler eklenebilse de biz sadece gerçek bir menemen yapacağız.

Menemen tarifi konusunda genel geçer tartışmalardan biri de menemene soğan konulup konulmayacağıdır. Bu da damak tadına göre değişiklik gösterebilen bir konu tabi ki. Fakat bize göre gerçek menemende soğan olmaması daha evla olduğundan biz size sade, domates, biber ve yumurtadan oluşan bir tarif vereceğiz. Gelelim gerçek menemenin nasıl yapıldığına!

Menemen İlk Nereden Gelmiş?

menemen-tarifi


Kaç Kalori?

Menemen Tarifi İçin Malzemeler:

2 yemek kaşığı sıvıyağ

normal boy 3 sivri biber

3 tane domates

3 adet yumurta

Tuz

Miktarları kişi sayısına göre arttırılıp azaltabilirsiniz.

Menemen Yapılışı:

Öncelikle malzemeleri hazırlayalım. Sivri biberler ve domatesler küp şeklinde ince ince doğranır. Gerçek menemende malzemelerin minik doğranması, menemene ekmek banma aşamasını daha lezzetli hale getirdiği kanaatinde olduğumuzdan malzemeleri ince ince doğruyoruz. Hafif ısınmış tavaya sıvıyağı ardından sivri biberleri ekliyoruz ve kavuruyoruz. Biberler yumuşayıp, kızardıklarında üzerlerine ince ince doğradığımız domatesleri ekliyoruz. Domateslerin ince doğranması, suyunun da menemene iyice karışmasını sağlar ve lezzetine lezzet katar. Domateslerle birlikte bir 10 dakika daha kavuruyoruz. Bu sırada başka bir kapta yumurtaları çırpıyoruz. Çırparken yumurtalara menemenin tuzunu da ekliyoruz. Birbiriyle özdeşleşen biber ve domateslere son olarak çırptığımız yumurtaları da ekliyoruz. Yumurtalarla biber ve domateslerin özdeşleşmesi için karıştırdıktan sonra kısık ateşte 10 dakika kadar pişmeye bırakıyoruz. Yanına sıcacık, taptaze somun ekmek ve beyaz peynirle servis ediyoruz.

Bu tariften sonra kokusu burnunuza geldi biliyoruz, hadi bir koşu mutfağa. Afiyet olsun.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir