Restoranda Doğru Bilinen Yanlışlar (Şaşıracaksınız)

Bir restorana gittiğinizde çoğu zaman mantıklı ve sağlıklı seçimler yapmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Ama acaba gerçekten doğru tercihler mi yapıyorsunuz?

Karbonhidrat üzerinden sebze seçmenin ve menüdeki salata kısmına doğru gitmenin kilolarınız için faydalı olduğunu varsayıyorsanız, birazdan şok geçirebilirsiniz. Hadi hep beraber bir göz atalım.

 

1. Aklınızdan Geçen

Balık yemek garantilidir.

 

Tekrar Düşünün

Sağlık uzmanları haftada iki porsiyon balık yememizi tavsiye eder; bunlardan biri somon, alabalık, uskumru veya taze ton balığı gibi yağ bakımından zengin bir balık olmalıdır. Birçok insan evde balık pişirmenin en iyi yolu olup olmadığından emin olamadığı için, dışarıda yemeyi popüler bir seçim olarak görür. Bununla birlikte, birçok balık yemeği tereyağlı bir sos ile gelir, yağda pişirilir ya da kızartılır. Mayonez gibi cips veya soslarla eşleştirildiğinde, görünüşte sağlıklı olan bu seçimin yağ ve kalori içeriği aslında yağlarınızı uçuracak hale gelebilir.

Daha Sağlıklı Bir Alternatif Ne Olabilir?

Buğulanmış, pişmiş veya ızgara balık yemeklerinin yanı sıra balık carpaccio (az pişmiş ve dövülmüş) veya ceviche (çiğ, şekillenmiş balık)’yi de gözleriniz arasın. Yahni, paella ve buğulama midye de iyi bir seçim olabilir. Sağlıklı bir meze salata veya bir kaç haşlanmış sebze porsiyonu ekleyin ve garsona yanlarında sos ve sosların servis edilip edilmediğini sorun, eğer soslar geliyorsa kendinizi tutamama ihtimalinize karşın iptal ettirin.

 

2. Aklınızdan Geçen

Tüm sebzeli mezeler sağlıklıdır.

 

Tekrar Düşünün

Tabii ki, sebzeler iyi bir seçimdir, ancak hangi şefe sorarsanız sorun size lezzet eklemek için yağ kullanıldığını söyleyecektir. Sote, kavrulmuş veya çıtır çıtır olarak tanımlanan sebzeler muhtemelen fazladan yağ ile pişirilir (ve çıtır çıtırsa) ve sebzeye şeker veya bal eklenebilir. Sebzenin tuzla pişirilmesi de normaldir.

Daha Sağlıklı Bir Alternatif Ne Olabilir?

Buharda pişmiş sebzeler, herhangi bir ekstra olmadan tüm besinleri – ve tadı – sağlayacaktır. Meze yiyeceklerin yağsız ya da tereyağsız servis edilmesini isteyin ve yanlarda salata sosu isteyin, böylece ne kadar ekleyeceğinize karar verebilirsiniz.

 

3. Aklınızdan Geçen

Tüm gün kendimi bir yemek için hazırladım.

 

Tekrar Düşünün

Çok aç bir şekilde restorana gitmek büyük bir hatadır. Ayrıca yiyeceklerin gelmesini beklerken içeceğinizi hızlıca içmeniz de olasıdır. Ve sonra, bütün gün “kendinizi kurtardığınızı” hissettiğiniz için, muhtemelen bir tatlı sipariş ederken, dolu olsanız bile, kendinizi haklı hissedeceksiniz.

Daha Sağlıklı Bir Alternatif Ne Olabilir?

Akşam yemeğine çıksanız bile öğle yemeğini atlamayın. Eğer geç saatlere kadar yemek yiyecekseniz, öğleden sonra küçük bir düşük kalorili, yüksek proteinli atıştırmalık yiyecek ekleyiniz, böylece restorana vardığınızda çok fazla iştahlı olmazsınız. Bir meyve tabağı veya yağsız meyveli yoğurt iştahınızı kesecektir.

 

4. Aklınızdan Geçen

Sadece karbonhidratlardan uzak duracağım

 

Tekrar Düşünün

Atkins diyeti popülerliğinin zirvesindeyken, on yıl önce böyle düşünmek yaygındı. Ancak buradaki ana tuzak, başlangıç ​​ve ana yemek siparişinizi verirken tamamen karbonhidratlardan kaçındığınızda kendinizi mahrum hissedeceksiniz ve bu nedenle tatlılar menüsünün önüne konulduğunda tüm iyi niyetlerinizi uçurmak için daha fazla hevesli hissedeceksiniz. Onlardan tamamen kaçınmak gerçekten gerekli değil – ya da o kadar sağlıklı -. Bunu söyledikten sonra aşırıya kaçmayın tabi ki – yemeğinizi beklerken ekmek sepetine saldırmak göze ve mideye güzel gelir ama yapmayın. Sonrasında ise tabağınızdaki her şeyi yiyebilirsiniz. Sonuç? Genel olarak daha fazla kalori tüketir. Karbonhidratlar ayrıca yemeğinize yağ ve kalori eklemek için de bir araçtır (yağda kızartılmış cips, krema veya tereyağlı patates püresi, özel kızarmış pilav, yağda makarna ve tereyağ veya yağ ile ekmek). Buna ek olarak, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve patates gibi sunulan karbonhidratların birçoğu yüksek GI’dir, bu nedenle sizi uzun süre tok tutmaz.

Daha Sağlıklı Bir Alternatif Ne Olabilir?

Yemeğinizin başında beyaz ekmeğe geçmek, başlangıç ​​ve ana yemeklerle birlikte karbonhidratların tadını çıkarmanıza olanak sağlar. Başlangıçta ekmek seçerseniz, yemeğinizin geri kalanında sahip olduğunuz karbonhidrat miktarını azaltın. Porsiyon büyüklüğü hakkında da düşünün – karbonhidratlar tabağınızın üçte birini doldurmalıdır, bu yüzden daha küçük bir porsiyon talep etmekten korkmayın. Ve tatlı patates püresi, yeni patates, basmati pirinci ve çavdar ekmeği gibi düşük GI seçeneklerini tercih edin.

 

5. Aklınızdan Geçen

Salata, biftekten daha iyidir

 

Tekrar Düşünün

Bir salata seçmek, lif ve besin bakımından zengin sebze alımını artırmak için harika bir yol olabilir, ancak içinizdeki bu iyimser sesin “sağlıklı yiyecek bu” lafında kanmayın. Gerçekten de, araştırmalar bir yemeğin salata olarak adlandırılmasının onu seçmemizi daha fazla teşvik ettiğini göstermiştir. Bir çalışmada, sağlıklı beslenen insanların salata olarak tanımlanan bir yemeği sipariş etmekten daha fazla makarna siparişi vermeleri isteniyordu. Alt satırda: menüdeki adın arkasına bakmanız ve açıklamada belirtilen içerikleri kontrol etmeniz gerekir. Kalori ve / veya yağ oranı yüksek olanlar peynir, biftek, lardo, pancetta, kruton ve yağlı veya kremalı sosları içerir. Ve fındıktaki, tohumlardaki ve avokadodaki yağlar kalp sağlığına sahipken, kalorileri hala yüksek. Salatalar, örneğin zeytin, hamsi ve Parmesan ilavesiyle birlikte tuzla doldurulabilir.

Daha Sağlıklı Bir Alternatif Ne Olabilir?

Bahçe, fasulye veya sezar salataları garnitür olarak sipariş edilebilecek veya daha yuvarlak bir ana öğün oluşturmak için değiştirilebilecek çok yönlü seçeneklerdir. Bir sezar salatasındaki beyaz peynir nispeten yüksek miktarda yağ ve tuz sağlarken, sizi doyurmasına yardımcı olacak iyi bir protein kaynağıdır. Izgara tavuk veya karides gibi ilavelerden başka bir düşük proteinli yeşil salataya da eklemekten korkmayın – bu lezzet katar ve sizi daha çok memnun eder. Sirke ve narenciye bazlı soslar kremalı veya yağlı olanlardan daha iyi seçeneklerdir. Daima yanlarında servis yapmalarını isteyin, böylece onları kontrol altında tutabilirsiniz.

Hadi yine iyisiniz, artık restoranlarda daha rahat olabilirsiniz.

Oyla post

2 thoughts on “Restoranda Doğru Bilinen Yanlışlar (Şaşıracaksınız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir