Anadolu’nun En İyi Yemekleri Nelerdir?

Anadolu’nun En İyi Yemekleri Nelerdir?

Ülkemizde yemek kültürünün son derece üst seviyelerde olduğunu dünya üzerinde bilmeyen yoktur. Anadolu bu lezzetlere genel de ev sahipliği yapan lider bölgeler arasındadır. Anadolu’nun en iyi yemekleri nelerdir? Hangi Şehirde Hangi yemek yenir?

Testi Kebabı

Anadolu’nun en iyi yemekleri arasında ilk sırada Yozgat’a ait bulunmakta olan Testi Kebabı bulunmaktadır. Bu kebap yıllardan bu yana özel olarak Yozgat şehrinde özel bir testi içerisinde yapılmaktadır. Testi özel bir şekilde kırılır ve servis edilir.

Ankara Tava

Anadolu’nun en iyi yemekleri

Başkentimizi kendisine mahsus olan yemeklerinden birisidir. Arpa şehriye ile etin muhteşem buluşmasından ortaya çıkan harika bir lezzet olarak tarif edilebilir. Arpa şehriyenin yanı sıra pilav ve kuzu eti muhteşem bir şekilde bir araya gelerek lezzet ziyafetine dönüşür.

Altı Cacıklı

Yemek deyince aklımıza gelen ilk şehir hiç şüphesiz ki Gaziantep ilimizdir. Onlarca kendisine ait olan yemek ile dünya çapında adından söz ettirmektedir. Altı cacıklı da buraya ait muhteşem lezzetlerden birisi olarak bilinmektedir.  Kuzu eti ve sarımsağın birleşimi ve yanında tırnak ekmekle yemelere doyulmayan bir lezzeti mutlaka denemeniz gerekiyor.

Patlıcan Kebabı

Anadolu’nun En İyi yemekleri içerisinde patlıcan kebabını saymasak olmaz. Şanlıurfa iline mahsus olarak bilinmekte olan yemek yapımı kolay olması sebebiyle her şehirde yapılmaktadır. Patlıcanların dilimlenerek yanına köfte şeklinde etin yerleştirilmesi şeklinde tepsi de veya şişte yapılabilir. Şanlıurfa iline mahsus açık ekmekle birlikte muhteşem bir ziyafet sizleri bekliyor.

Zahter Salatası

Bir diğer meşhur ilimiz Hatay yemek konusunda lider şehirlerimiz arasındadır. Zahter salatasıyla listele bu şehrimizde rahat bir şekilde girebilir. Her öğünde rahat bir şekilde tüketilebilen bir salatadır.

Konya Etli Ekmek

Konya ya gitmeniz durumunda mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Hamur üzerine yerleştirilen kıyma sarımsak, soğan ve domates karışımı ile oldukça memnun kalacağınız bir menü sizleri bekliyor. Etli ekmek birçok şehirde kıymalı bide adı altında sunulsa da Konya şehrinde kendine özgü bir şekilde yapılıyor olmasından farkı bir lezzeti bulunmaktadır.

Ülkemizde bu sayılan yemekler dışında yüzlerce farklı ve lezzetli yemek bulunmaktadır. Her birisini birbirinden lezzetli ve meşhur olan yemekler hepimiz tarafından beğenilmektedir.

 

 

 

Oyla post

One thought on “Anadolu’nun En İyi Yemekleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir