Kalburabastı mı?

Kalburabastı mı?

Kalburabastı,  adını yapılışında kullanılan kalbur malzemesinden alır. Kalburabastı, hamurunun kalbur ya da kevgire bastırılmasıyla yapılır. Şerbetli bir tatlı olup, geleneksel tatlılar arasında yer alır. Yunanistan’da melomakarono adında kalburabastıya benzeyen, kalburabastının ballı ve karanfilli olan bir tatlı yapılır. Kalburabastı hakkında çok fazla bilgi olmadığı için, bu tatlı balkanlardan mı Türk mutfağına geçti yoksa Türk mutfağından balkanlara yayılan bir lezzet mi bilemiyoruz.

Kalburabastı hamuru hazırlandıktan sonra küçük parçalar halinde ayrılır ve arasında dövülmüş ceviz koyularak poğaça gibi kapatılır. Beze bir kalburun üstünde açıldığından kapatıldığında kalbur desenini alır. Pişirildikten sonra sıcak şerbet içinde bekletilerek yapılan bir tatlıdır. Günümüzde daha pratik olması açısından dövülmüş ceviz parçaları hamurun içine katılarak yine aynı şekilde yapılır. Şerbetli tatlı kültürü Türk mutfağında oldukça fazla olduğundan birçok çeşidi bulunmaktadır. Kalburabastı da bunlardan biri olmakla beraber, tüm Türkiye’de sevilerek yenilen ve sıklıkla yapılan bir tatlı çeşididir.

Şerbetli tatlılar Türk kültüründe, tüm düğünlerde, mevlütlerde, sünnetlerde, bayramlarda, cenazelerde, eşe dosta dağıtılan lezzetlerdendir. Yemekli olarak yapılan bu etkinliklerde şerbetli tatlı ikramı yapıldığını sıklıkla görürsünüz.


Kalburabastı Tarifi için tıklayın.


Oyla post

One thought on “Kalburabastı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir