Fondü Nedir?

Fondü Nedir?


Fondü; Çikolata ve Meyvenin Aşkı

Fondü nedir? Fransızca’da Fondue olarak geçen Fransa, İsviçre ve İtalya kökenli bir yemek çeşididir. Ama temel olarak Fransız mutfağı ürünüdür. Evet doğru duydunuz, bir tatlı değil yemek çeşididir. Bildiğimizden farklı olarak bu yemek beyaz şarap ve peynir karışımından yapılmaktadır. Gerçekte fondü ne demek dediğimizde, et, peynir ve çikolata ile yapılan çeşitleri de bulunur ve genelde fondü seti ile yapıldığını görebilirsiniz. Peynirlisi de peynir eritilip sosa ekmek batırılır, çikolatalı fondüde çikolata eritilip meyveler eşliğinde yenir, etli fondüde ise yağ eritilir ve bu yağa et parçaları batırılarak yenmekte. Yani bizim bildiğimiz gibi meyvelerin çikolataya batırılmasından ibaret değil, aslında bir çok farklı şekli bulunan bir yemek türüdür. Fondünün ortaya çıkışı ise çoğunlukla olduğu gibi ihtiyaçtantan ortaya çıkmış gibi görünmektedir.

fondü-nedir

 

Kaç Kalori?

Eski zamanlarda İsviçreliler kış dönemi için yaz aylarının sonunda, sonbahar başı gibi, kışın tüketmek üzere bolca ekmek ve peynir üretip saklarlarmış. Fakat hava şartlarından ötürü haliyle belli bir süre sonra bu ekmek ve peynirler bayatlayıp, sertleşirmiş. Tabi zaman geçtikçe İsviçreliler yöresel şaraplarını sertleşmiş peynirlerle karıştırıp, sonrasında ise ısıtmışlar. Isıtıp peynirleri tekrar kullanıp oldukça lezzetli bir sos elde ettiklerini görmüşler. Ve hiç farkında olmadan leziz bir sos bulmuşlar. Üstüne üstlük sertleşen ekmekleri de bu sosa karıştırmışlar. Bayatlayan ekmeklerin yumuşadığını ve nefis bir yemek elde ettiklerini fark etmişler.

Böyle bir keşiften sonra da bu yemek İsviçrelilerin geleneksel yemeği haline gelmiş. Aileler akşam olunca ocaklarının önünde dizilir bu çok bayıldıkları lezzetli yemeği yerlermiş. 1930 yılında ise İsviçre Peynir Birliği bu yemeği geleneksel yemek olarak ilan etmiş. Evet Peynir Birliği diye bir kurum var, biraz garip ve şaşırtıcı. Fondü tabağı İsviçre’den sonra diğer ülkelere 1960 yıllarında yayılmaya başlamıştır. Amerika’da ise 1970 yıllarında meşhur bir yiyecek olmuştur. Dünya çapında ise peynirli ve etli olan fondülerden ziyade çikolatalı olarak bu tatlı ön sıralardadır.

fondü-nedir

Ülkemizde Fondü

Ama fondü tabağının özellikle ülkemizde yemek olarak servis edildiğini göremezsiniz. Bundan ziyade tamamen bir fondü tatlı formuna bürünmüştür. Çikolata fondü ise sıcacık akışkan çikolatanın yanında taze meyveler eşliğinde servis edilmesi yaygındır ve siz de büyük bir iştahla yiyebilirsiniz.. Bu tatlının lezzetini veren şey ise meyvelerin oldukça taze ve doğal olması, sonrasında ise çikolatanın kalitesidir. Çikolatanın kalitesi de akışkan olduğunda lezzetinden kendini hemen belli eder. Canı çikolata çekmeyen kaldıysa buyursun lütfen…


Fondü Tarifi için tıklayın.


 

Oyla post

One thought on “Fondü Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir