Beyran Çorbası Tarifi

Muhteşem lezzetiyle Beyran Çorbasını çoğunlukla restaurantlarda bulabilirsiniz. Ama ben ille de evde yapmak istiyorum derseniz, sizin için kolay bir Beyran Çorbası tarifi hazırladık. Sizi çok fazla uğraştırmayacak Beyran çorbası yapımı sonunda oldukça harika bir lezzet ile karşılacaksınız ve bu çorba tarifi ile Beyran Çorbası nasıl yapılır biliyor olacaksınız. Ve kalorisini de hiç dert etmeyin. Şimdiden kolay gelsin!

Beyran Çorbası Tarifi İçin Malzemeler:

1 veya 1,5 kg kuzu eti (Gerdan, kaburga, kuzubudu olabilir)

3-3,5 lt sıcak su

Büyük taneli kaya tuzu

1 bardak pirinç (Su bardağı tarif için uygundur)

Sos Malzemeleri

Acı pul biber

Karabiber

Sarımsak (2-3 diş)

Göz kararı tuz

Su

Beyran Çorbası Yapılışı:

Kullanacağınız kuzu etini yıkadıktan sonra tencereye alıp su ilave edilir. Ocakta orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynarken etin yağından dolayı suyun üstünde oluşacak katman kaşık yardımıyla alınır. Ardından tuz ilave edilip ocağın altı kısılır. Et iyice yumuşayana kadar (yaklaşık 3-4 saat) kaynatılır. Bu işlem hem uzun sürmesinden dolayı hem etin dinlenebilmesi açısından bir gece öncesinden yapılır.

İyi bir Beyran çorbası tarifi için başka bir tencereye yıkanmış pirinçler alınır, tuzu katılır ve pişmeye bırakılır. Pişen pirinçlerin suyu birkaç defa değiştirilir ve soğumaya bırakılır. Bu esnada pişmiş olan etler kemiklerinden ayrılır ve küçük parçalara bölünür. Tencereye önceden pişirilmiş olan pirinçten iki yemek kaşığı kadar konulur ve üstüne bölünen et parçaları yerleştirilir. Üzerine baharatlar ve su ilave edilerek pişmeye bırakılır. Su ilave edildikten çorba karıştırılmaz, baharatlarının pişerken karışması beklenir.

Çorba iyice piştikten sonra sıcak bir şekilde servis edilir. Afiyet olsun.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir