Beyran Çorbası Tarifi

Beyran Çorbası Tarifi

Antep yemekleri arasında en önlerde olan muhteşem lezzetiyle Beyran Çorbasını çoğunlukla restaurantlarda bulabilirsiniz. Ama ben ille de evde yapmak istiyorum derseniz, sizin için kolay bir Beyran Çorbası tarifi hazırladık. Sizi çok fazla uğraştırmayacak Beyran çorbası yapımı sonunda oldukça harika bir lezzet ile karşılacaksınız ve bu çorba tarifi ile Beyran Çorbası yapımı biliyor olacaksınız. Belki ilk başta evde yaptığınızda bir restoran lezzeti alamayabilirsiniz ama bir süre sonra bu değişecektir. Beyran çorbası nasıl yapılır öğrenmeye başladıktan ve ölçülerine eliniz alıştıkça, çorbanızın lezzeti de artacaktır. Ayrıca kalorisini de hiç dert etmeyin. Şimdiden kolay gelsin!

Beyran Çorbası Tarifi İçin Malzemeler:

1 veya 1,5 kg kuzu eti (Gerdan, kaburga, kuzubudu olabilir)

3-3,5 lt sıcak su

Büyük taneli kaya tuzu

1 bardak pirinç (Su bardağı tarif için uygundur)

Sos Malzemeleri

Acı pul biber

Karabiber

Sarımsak (2-3 diş)

Göz kararı tuz

Su

Beyran Çorbası Nasıl Yapılır?

Kullanacağınız kuzu etini yıkadıktan sonra tencereye alıp biraz su ilave edin. Ocakta fazla ateşte değil orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynarken, etin yağından dolayı suyun üstünde bir yağ katmanı oluşacaktır. Bu katmanı ise kaşıkla güzelce temizleyebilirsiniz. Ardından elinizin ayarına göre tuz ilave edin ve şimdi ocağın altını kısın. Eti iyice yumuşatın, işte bu olmuş diyene kadar kaynatın (ki bu yaklaşık 3-4 saatinizi alabilir) güzelce kaynamaya bırakın. Bu işlem hem uzun sürdüğü için, hem de etin biraz dinlenmesi lezzet katacağı için, bir gece öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz. Yani gördüğünüz gibi güzel bir beyran çorbası aceleye gelmez.

İyi bir Beyran çorbası tarifi için başka bir tencereye yıkanmış pirinçleri nazikçe alın, tuzunu sevgiyle katın ve pişmeye bırakın. Pişen pirinçlerin suyu birkaç defa değiştirin ve soğumaya bırakın. Bu esnada pişmiş olan etleri kemiklerinden titizlikle ayırın ve küçük parçalara bölün. Tencereye önceden pişirdiğiniz pirinçten iki yemek kaşığı kadar koyun ve üstüne böldüğünüz et parçalarını yerleştirin. Üzerine baharatlar ve su ilave edilerek pişmeye bırakın. Suyu ilave ettikten sonra çorba karıştırmayın, bunun sebebi ise pişerken baharatların karışmasıdır. Baharatlar iyice suya tadını bırakırsa, lezzeti de artacaktır.

Çorba iyice piştikten sonra sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Oyla post

2 thoughts on “Beyran Çorbası Tarifi

  1. Pingback:Fondü mü? –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir