Tavuk Pişirme Metotları

Tavuk eti ile bir birinden farklı tarifler hazırlayabiliriz. Tavuk pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunuyor. Gelin hep birlikte sırasıyla Tavuk Pişirme Metotları konusunu inceleyelim.

İlk olarak işe tavuk satın alırken nasıl pişireceğinize göre seçmeniz önemlidir. Eğer fırında pişirecekseniz yağlı, tencerede yapacaksanız yağsız tavuk almanız daha doğrudur.

Bilinmeyen Tavuk Pişirme Metotları Haşlama

Tavuğu sıcak suya direk koyarsanız beyaz rengini kaybedecektir. Bundan dolayı soğuk su kullanmalısın gerekir. Ayrıca haşlamayı yüksek ateşte değil kısık ateşte yapın. Haşlama suyuna tane karabiber, kereviz sapı, defne yaprağı, sarımsak,  soğan, limon suyu, maydanoz veya havuç gibi malzemeler eklerseniz tavuk daha lezzetli olur. Hem bu şekilde haşladığınızda daha çok pişer.

Bilinmeyen Tavuk Pişirme Metotları Kızartma

Tavuk Pişirme Metotları

Tavuğu yüksek ateşte kızartmamız gerekmektedir. Bu şekilde yağ yanmaz ve  tavuk eti yumuşak olur. Tavuğu pişireceğiniz tava sıcak olmalıdır yoksa tavuk suyunu kaybeder ve sertleşir. Tavuk kızartırken yer fıstığı yağı, kanola veya susam yağını kullanabiliriz. Ayrıca yağın sıçramasını istemiyorsanız doğru sıcaklığı bulmalısınız.

Tavukları 300-325 derecede kızartmak en doğru sıcaklıktır. Bu durumda tavuğun dışı yanmaz ve kıtır kıtır olur. Bu sıcaklığa ulaşmak için mutfak termometresi kullanabilirsiniz. Tavuk kızartacağınız da, tavukları tavaya aralıklı bir şekilde dizmelisiniz yoksa tavanın ısısı düşer ve tavuklar suyunu salar. Tavuk kızartırken  tabanı kalın tava veya döküm tava kullanmalısınız ki içi pişerken dışının yanmasını engelleyebilin.

Fırında tavuk yaparken

  • Tavuğu fırın yaparken en önemli noktalardan birisi fırın tepsisi ile tavuk büyüklüğünün eşit olmasıdır. Tepsi ile orantılı olmazsa eriyen yağlar tepsiye akar ve tavuk yanar.
  • Fırına tavuğu koymadan önce kesinlikle fırını ısıtın. Fırının ısısı 200-225 derecede önceden ısıtmalısınız ki tavuk doğru şekilde pişsin.
  • Tavuğunuzun piştikten sonra sertleşmesini istemiyorsanız fırından çıkardıktan sonra yağlı kağıda sarın veya fırına koyarken üstünü yağlı kağıtla kapatabilirsiniz.
  • Tavuğu fırına koymadan önce üstüne limon suyu, sos ya da yağ sürerek daha çok kızartabilirsiniz.

Izgarada tavuk pişirirken;

  • Tüm tavuk yapıyorsanız mutlaka etrafına sebze koyun.
  • Kanat veya tavuk göğsü yapıyorsanız, önceden marine etmelisiniz.
  • But pişiriyorsanız; lezzetli olması için yoğurtlu sos kullanabilirsiniz. Yoğurt içinde bulunan laktik asit ile proteini parçalayarak tavuğu yumuşak tutar.

 

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir