Balık Pişirme Metotları

raha ayrıcaBalık hepimizin oldukça sevdiği ve son derece sağlıklı bir yiyecektir. Birçok balık pişirme metodu vardır. Balık Pişirme Metotları bu yazımızda sizin için hazırlandı.

Bunları sırasıyla yazalım.

Kızartma

En çok kullanılan balık pişirme metotudur. Temizlediğiniz balıklar küçükse tüm olarak, daha büyükse dilim veya fileto halinde kızartabilirsiniz. Softamıza balığı hızlı bir şekilde koymak için kızartma metottu, pratik olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Balık Pişirme Metotları Izgara

Bu metot çok yağlı balıklarda iyi sonuçlar veren ve lezzetli balık pişirme metottu arasında yer alıyor. Izgara balık yapmak için kor bir ateş hazırlayarak balığın alevlerle yanmadan ideal biçimde pişmesi için önemlidir.

Tütsüleme

Tütsüleme metottu, balığın ateşsiz bir şekikde pişmesini sağlar. Balıkların dumanla tütsülenmesi isli aromalarıyla oldukça farklı bir lezzet sunmaktadır.

Marinasyon

Marinasyon metottu, başta levrek olmak üzere pek çok balığın, limon suyunda veya benzer özellikli bir ortamda bekleterek yapılmasıdır. Bu metot balık etinin lokum kıvamına gelmesini sağlamaktadır.

Buharda Pişirme – Buğulama

Suyla balıkların direkt temas etmeden buhar ile pişirilmesi, en sağlıklı balık pişirme metotları arasında yer alır. Bu metot balıkların besin değerlerini korumaya da yardımcı olmaktadır.

Balık Pişirme Metotları Sığ Kızartma

Kızartma işlemi daha az yağ ile yapışmaz bir tavada yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Çok ağır olmamasını istiyorsanız daha az yağlı balıkları seçmeniz, damak tadınız açısından yararlıdır.

Fırınlama

Balık Pişirme Metotları

Büyük balıklar için rahatça uygulanan öncesinde pişirme yöntemi olarak bilinmektedir. Hem görsellik hem de lezzet açısından sonunda güzel bir yemek ortaya çıkar.

Tuzda Pişirme

Bu metot temel olarak, balığın kalın bir tuz tabakası ile sıvanmış halde pişirilmesi yöntemidir.

Hangi Balık Hangi Mevsimde Hangi Metotla Pişerse Daha Lezzetli Oluyor?

Hamsi: Balık dendiği zaman akla ilk gelen Karadeniz, Karadeniz dendiğinde öncesinde de hamsi geliyor. En popüler balık çeşitleri içinde yer alan hamsinin hemen hemen her türden yemeği vardır. Ekim ve ocak arasındaki yağlandığı için bu dönemlerde bol bol hamsi ızgara şöleni mutlaka sonrasında yapılmaktadır. Yaz ayalarında da az yağlı olacağından dolayı sonrasında kızartması yapılmaktadır.

Palamut: Eylül ayından Şubat ayına kadar oldukça lezzetli olan palamutların fırın ve ızgarası bu dönemlerde yapılabilir. Diğer zamanlarda da kızartması ayrıca daha güzel oyur.

 

 

 

 

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir