Etli Ekmek mi?

Etli Ekmek mi?

Etli ekmek denilince akla Konya gelir. Çünkü etli ekmeğin kökeni Konya’dır. Konya’ya özgü olan bu ekmek kıymalı pideye benzeyen bir yemek türüdür. Koyun eti, soğan, domates, biber iyice karıştırılıp uzunlamasına açılan hamurun içine iyice yayılarak fırına verilir. Genellikle ayran ile beraber tüketilir. Konya’nın düğününe veya sünnet törenlerine katılma şansınız olursa, misafirlere sıkça bu lezzetten ikram edildiğini görürsünüz.

Nerede yiyebilirsiniz?

Etli Ekmek Nereden Gelmiş?

Konyalılar bir kişinin Konyalı olup olmadığının yolun ortasından yürüyüşünden ve etli ekmek deyişinden anlaşıldığını söyler. Çünkü Konyalılar bu yemeği söylerken aradaki “i” sesini düşürür ve “etlekmek” derler. Her mahallede mutlaka birden fazla etliekmek fırını bulunur. Bu fırınlardaki ustaların ne kadar iyi bir usta olduğunu anlamak için yaptığı etli ekmeğin uzunluğuna bakılır. Genellikle 1.65 – 1.72 cm veya 1.80 cm’e kadar uzatılır ve neredeyse bir adam boyutunda yapılır. Yoğun etlekmek fırınlarında çoğunlukla dört kişi bulunur.

Birisi ustadır, etlekmek hamurunu uzatıp fırına sürer, birisi etli ekmeğin hamurunu açıp içini doldurur ve hamuru kapatır, bu kişiye “Tırnakçı” denir. Diğeri ise etli ekmeği kesip tepsiye koyar. Etli ekmeğin bir çeşidi de vardır ki ona da “Bıçak Arası” denir. Bu etli ekmeğin özelliği ve diğer etli ekmekten farkı, ekmek içine koyulacak olan etin et makinasından geçmeyip bıçak yardımı ile kıyma haline getiriliyor olmasıdır. Konya’da etli ekmek çeşidi biter mi? Bitmez tabi ki. Başka bir ekmek türü ise “Mevlana”dır. Konyalıların çarşı böreği olarak da adlandırdıkları “Mevlana” peynir ve patatesten bir iç hazırlanarak yapılan bir ekmek çeşididir. Bir kişi genelde bir buçukluk porsiyondan oluşan etlekmek veya Mevlana yer.

Tabi ki bu Mevlana türü diğer şehirlerde de yaygınlaşmış ve artık herkes tarafından bilinir hale gelmiştir. Ne de olsa oldukça lezzetli, bilmeyip de ne yapsın insanlar!

Konya’da etlekmek kültürü o kadar yerleşmiş ki yaşı biraz geçkin amcaların ya da esnafların haftada birkaç gün olan etlekmek günleri vardır. Konyalı aileler de özellikle hafta sonları bu lezzet ve çeşitlerinden yaptırıp aile bireyleriyle bir araya gelerek yerler. Konya’da sadece bu lezzet ile ünlenmiş birçok lokanta ve restoran bulunmaktadır. O zaman bize düşen de bir tadına bakmak, Konya’ya gidip de etlekmek yemeden sakın dönmeyin.


Etli Ekmek Tarifi için tıklayın.


Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir