Amasya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Türk mutfağının genişliği, bolluğu hiçbir mutfakta yok biliyoruz. Bu yüzden bizim size sunacağımız lezzet listeleri hiç bitmeyecek. Her şehrin o kadar ayrı ve özel lezzetleri var ki bahsetmeden duramıyoruz. Bugün Karadeniz’in incisi, elmasıyla olduğu kadar lezzetli yemekleriyle de meşhur Amasya mutfağına konuk olduk. Gelin Amasya’nın en meşhur 5 yemeği listemizi beraber inceleyelim. İşte size Amasya’nın en meşhur 5 yemeği:

1- Bakla Dolması

Bu dolmanın özelliği sarma yaprağına içine konulan harca bakla eklenmesi. Amasya halkı dolmasının için bakla da ilave ederek zeytinyağlı dolma kültürüne farklı bir bakış açısı geliştiriyor. Baklayla bitmiyor iş tabi, üzerine de kaburga diziliyor. Ortaya inanılmaz bir lezzet çıkıyor bu sayede.

2- Çatal Çorba

Yeşil mercimek, yarma ve kıyma üçlüsünün temelini oluşturduğu çatal çorba, besleyici yönü ve lezzetiyle tek başına yetebilecek güçte. Bir kasesi bile sizi doyurmaya, aradığınız damak zevkini yaşamanıza yardımcı olacak.

3- Keşkek

Keşkek, Türk kültüründe yaygın olan bir lezzet. Hemen hemen her yörede ufak tefek farklılıklarla yapıldığını biliyoruz. Amasya’da da meşhur bu lezzetin diğerlerinden farkı yarmanın yanında koyun budunun dışında bir de çemen kullanılıyor olması.  Çemenin kattığı o farklı lezzetle birlikte bambaşka bir hal alıyor keşkek.

4- Bat Yemeği

İsmi değişik ve merak uyandıran bir yemek olduğu kadar görüntüsüyle de insanı şaşırtan bir lezzet. Çünkü malzemeleri oldukça geniş bir yemek. Tokat mutfağında da meşhur bir yere sahip olan bu yemek, mercimek, ceviz, bulgur, salça ve soğan kullanılarak yapılıyor. Salamura yapraklarla da beraber tüketilen bu yemek hem görüntü, hem lezzeti hem de yeme şekliyle farklı bir deneyim sunuyor.

5- Amasya Çöreği

Şehrin adını alan bu çörek, Amasya’nın en özel ve en meşhur lezzetlerinden biri. Ceviz ve haşhaşın incecik hamurla bir araya gelmesiyle şahane bir lezzet ortaya koyan bu lezzeti denemeden Amasya’dan sakın ayrılmayın. Çok şey kaybedersiniz.

Amasya’ya gitmiş  mis kokulu elmalarından tatmayı da unutmayın.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir