Smoothie mi?

Smoothie mi?

Smoothie öncelikle meyve püresi olarak ortaya çıkmış sağlıklı bir tatlı türüdür. Smoothie blender kullanılarak yapılan bir içecektir. Çoğunlukla çeşitli meyveler kullanılarak ve süt, yoğurt, dondurma gibi malzemeler eklenerek elde edilir. Bu içecek 20. Yüzyılın ortalarında ortaya çıkmıştır. Buzlu meyveleri blenderdan geçirme işlemi uygulanarak içecek yapmak bulun birçok kültürde farklı şekillerde mevcuttur.

Smoothie 20. Yüzyılın ortalarında ortaya çıkmış olsa da 1930 yılına kadar içecek olarak tanımlanmamıştı. İlk smoothiler mey, meyve suyu ve buzdan oluşuyordu. 60’lı ve 70’li yıllarda ise sağlıklı gıda anlamında oldukça popülerlik kazandı. Smoothie tarihi kesinlikle blenderen buluşuyla bağlantılı. Herhalde blender icat edilmeseydi smoothie diye bir içecek kültürü olmayacaktı. 30’larda blender makinası smoothie yapmak için kullanıldı. 1973 yılında ilk smoothieyi yapan kişi, birçok tarif ortaya koymuş, çeşit çeşit smoothie yapmış. Tariflerine yoğurt, protein tozu ve vitaminler eklemiş. Bunca tariften sonra smoothie barlar açılmış ve smoothie kültürü tüm dünyaya yayılmış. Günümüzde ise smoothieyi restoranlarda bile tüketebiliyoruz. Nerede yaşadığınızın bir önemi yok, smoothienin her çeşidini bulmak artık çok kolay. Ayrıca birçok web sitesi ve kitaplar ev yapımı smoothie tarifi vermekte. Evde kendiniz bile yapabilirsiniz. Smoothienin içine her şeyi ekleyebilirsiniz. Bazı smoothie yapan kişiler ıspanak, havuç gibi sebzeleri bile smoothieye ekliyor. Çoğu zaman çikolata, vanilya ve kahve de konulduğunu görürsünüz.

Yapı itibariyle milkshake görünümünde olsa da aralarındaki fark smoothienin tamamen sağlıklı bileşenlerden oluşmasıdır. Diğer kremalı içeceklere göre oldukça düşük yağ oranına sahiptir.


Smoothie Tarifi için tıklayın.


Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir