Kaynar Suyla Pratik Turşu Yapımı

Ben yıllardır her sene kaynar su ile turşularımı kuruyorum? . Erime, bozulma gibi riskleri yok! Taş gibi ve enfes oluyor. Çok fazla kişi denedi bayıldı?. Hayatında hiç turşu yapmamış kişiler bu kadar kolay olmasına şaşırdı.

Hadi siz de kaynar su yöntemiyle pratik turşu kurun, sezaryana mahkum etmeyin??.

“Mürdüm Eriği Reçeli Yapımı” için tıklayın!

 


MALZEMELER:

– Turşuluk sebze
– Elma sirkesi
– Kaynar su
– Kayatuzu

 


Kaynar Suyla Pratik Turşu Yapımı:

Kullanmak istediğimiz tüm turşu malzemesini iyice yıkıyoruz. İstediğimiz boy cam kavanoz veya bidonlara malzemeleri, aralara bol sarımsak ilave ederek, yerleştiriyoruz. Mümkün olduğunca sık ve dolu doldurup hava almaması için zemin hazırlıyoruz.
Pratik turşu yapımı’nda 1 kg.’lık kavanoz için; dolu olan kavanozun üzerine 1 çay bardağı sirke (üzüm sirkesini ağır buluyorsanız benim gibi elma sirkesiyle de yapabilirsiniz), 1 silme çorba kaşığı kaya tuzu ilave edip üzerini tam dolduracak şekilde kaynamakta olan sıcak su ile tamamlayoruz ve kapağını kapatıyoruz. Pamuklu bir örtüye ters çevirip 24 saat sonra düzünü çeviriyoruz. Kuru bir yerde 15 gün bekletiyoruz. 15 günün sonunda olmuş oluyor. Açıldıktan sonra tercihan buzdolabı ya da güneş görmeyen serin bir balkonda muhafaza ediyoruz.

 

 


 

Oyla post

2 thoughts on “Kaynar Suyla Pratik Turşu Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir