İşkembe Çorbası mı?

İşkembe Çorbası mı?

İşkembe Türk kültürüyle tamamen özdeşleşmiş köklü yemeklerden biridir. Osmanlı döneminden bu yana süre gelen işkembe çorbası kültürü günümüzde hala süregelen bir alışkanlıktır. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Yunanistan gibi birçok balkan ülkesine de sıçramıştır bu kültür. Sebebi ise Osmanlı döneminde balkan ülkeleriyle olan yakın ilişkilerdendir. Birçok balkan ülkesinde hala daha severek tüketilen bir yemek türüdür işkembe çorbası. İşkembe çorbasında Türkiye’de genellikle sığır işkembesi kullanılırken bu kültürün yaygın olduğu diğer ülkelerde keçi işkembesi de kullanılmaktadır.

İşkembe çorbası, Osmanlı döneminde Trakya bölgesinde yaşamakta olan Arnavut ve Bulgar halkından gelen bir kültürdür. Balkanlar da Osmanlı topraklarına dahil olduğundan hızlı bir şekilde yayılmıştır. Türklerin yaşam sürdükleri bazı Avrupa ülkelerinde de işkembe çorbası tüketimi mevcuttur. Günümüzde de sevilerek yenmekte fakat bazı ülkelerde sakatat tüketiminin sağlıksız olduğu gerekçesiyle sakatat kullanılmadan yapılmaktadır.

İşkembe çorbası kullanılan malzemelerden dolayı herkesin damak tadına hitap etmez. Fakat gece açlık çanları çalmaya başladığında “Kalkın, bir çorbacıya gidelim” kültürü oldukça yaygındır. Özellikle erkekler arasında yaygın olan bu kültürün baş tacı ise işkembe çorbasıdır. Belki de birçok kişinin ön yargıyla yaklaştığı bu nadide lezzetlerden biri olan işkembe çorbasının oldukça farklı faydaları da mevcut. Bağışıklık sisteminden, sinir sistemine, kolesterol, kalp rahatsızlıklarına kadar birçok alanda vücuda fayda sağlar. Yüzyıllardır süre gelen bu kültürün vücuda sağladığı yararlar oldukça fazla. Sırf bu faydalarından dolayı işkembe çorbasına bir şans tanımakta fayda var!

 


İşkembe Çorbası Tarifi için tıklayın.


Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir